03/11/2022 11:15

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо з вразливих категорій, в умовах воєнного стану Волинською ОВА

Працівники Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів здійснили безвиїзну перевірку додержання прав та врахування потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо з вразливих категорій, Волинською обласною державною адміністрацією/ Волинською обласною військовою адміністрацією (далі – ОВА) в умовах воєнного стану.

За результатами безвиїзної перевірки встановлено, що наказом начальника Волинської ОВА від 28.02.2022 № 12 створено Координаційний центр області на період дії воєнного стану, який працює за такими напрямами:

• збір інформації щодо потреб та пропозицій допомоги з Волинської області та з-за кордону;

• збір гуманітарної допомоги, її сортування та відправка згідно із заявленими потребами.

До складу Центру входить 18 осіб, з яких лише 5 жінок (27,8%).

У територіальних громадах створено пункти видачі гуманітарної допомоги, де внутрішньо переміщені особи можуть отримати одяг, продукти харчування та засоби гігієни. Гуманітарною допомогою та продовольчими наборами першочергово забезпечуються жінки з інвалідністю та з числа маломобільних груп.

Під час складання списків продовольчих наборів/продовольчих товарів для розподілу працівниками районних, сільських, селищних рад та волонтерами проводяться телефонні опитування осіб з інвалідністю та осіб, які перебувають в складних життєвих обставинах (внутрішньо переміщених осіб, осіб літнього віку, малозабезпечених та багатодітних сімей) щодо потреби в продуктах харчування та засобах першої необхідності.

Забезпечується транспортування гуманітарних наборів до місць компактного перебування внутрішньо переміщених осіб, де розміщені маломобільні групи населення, здійснюється перевірка якості та термінів придатності продовольчих товарів і продуктів, які надаються як допомога вразливим групам жінок і чоловіків, постраждалих від війни, під час видачі.

Випадків дискримінаційного ставлення під час розподілу та надання гуманітарної допомоги не виявлено.

З лютого 2022 року збільшилась кількість внутрішньо переміщених осіб на 56 711 осіб. В основному зросла кількість жінок з дітьми та людей літнього віку.

Станом на кінець жовтня, на території Волинської області знайшли прихисток близько 75 тисяч осіб, вимушено евакуйованих з інших регіонів. Статус внутрішньо переміщених осіб мають 60 293 людини, що становить 42 647 сімей, у яких 18 232 дитини.

Серед внутрішньо переміщених осіб:

  • 2 274 особи з інвалідністю,
  • 7 757 пенсіонерів,
  • 68 багатодітних сімей,
  • 9 сімей батьків-одинаків.

Однак жінки і чоловіки, які перемістилися з територій, де ведуться бойові дії або які перебувають у тимчасовій окупації, до консультацій для розроблення програм і заходів, спрямованих на їхній захист та підтримку в приймаючих громадах, не залучаються.

Безпечний і тимчасовий притулок/пункти тимчасового перебування для жінок і чоловіків, які постраждали від війни

На базі дошкільних навчальних закладів, початкових шкіл, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, гуртожитків, баз відпочинку та громадських організацій створено пункти тимчасового перебування (проживання) для жінок і чоловіків, які постраждали від війни. Проте за інформацією Волинської ОВА належні та комфортні умови для проживання жінок і чоловіків, зокрема умови доступності для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, створені лише в окремих пунктах тимчасового перебування.

В окремих пунктах тимчасового перебування (проживання) пропонуються додаткові послуги з приготування їжі; надання посуду для приготування їжі; прання та прасування одягу; з організації дозвілля хлопців і дівчат дошкільного та/або шкільного віку; послуги психолога, медичні послуги.

Освіта

На території Волинської області функціонує 561 заклад загальної середньої освіти, з них 75 - працюють в очній формі, 143 – за змішаною формою та в 343 школах організовано дистанційне навчання.

Навчанням охоплено 143 061 дитина: за очною формою здобувають освіту 32 817 школярів, за змішаною – 61 692 дитини та дистанційно навчається 48 552 учні.

Керівниками місцевих органів управління освітою, керівниками закладів освіти вживаються заходи щодо забезпечення рівного доступу до освітніх послуг здобувачів освіти, зокрема:

-  створення можливостей навчатися онлайн, офлайн, у змішаній формі чи індивідуально;

- організація підвезення учасників освітнього процесу до закладів освіти;

- надання доступу для використання електронних підручників, в тому числі для учнів з особливими освітніми потребами з аудіосупроводом, та підручників, перекладених мовами національних меншин;

- створення можливостей для психологічної реабілітації, адаптації та підтримки учасників освітнього процесу тощо.

Для 1 734 здобувачів освіти з числа внутрішньо переміщених осіб організовано навчання у 345 закладах загальної середньої освіти.

Волинська область використовує потенціал педагогів – жінок і чоловіків з числа внутрішньо переміщених осіб для надання освітніх послуг. За оперативними даними керівників органів управління освітою, до надання освітніх послуг залучено 40 педагогів з числа внутрішньо переміщених осіб, з яких 34 жінки та 6 чоловіків.

     Зайнятість. Фінансова та соціальна підтримка 

У Волинській області здійснюється значна робота щодо підтримки працевлаштування, зокрема вразливих груп жінок і чоловіків.

З 24.02.2022 по 22.09.2022 працевлаштовано 6 211 шукачів роботи, які звернулись до Волинського обласного центру зайнятості, з них працевлаштовано 3 600 безробітних (2 169 жінок та 1 431 чоловіка).

Серед працевлаштованих також 161 внутрішньо переміщена особа та 175 осіб з інвалідністю.

Станом на 23.09.22 року, з наданням компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні працевлаштовано 452 особи до 223 роботодавців області.

Здійснюється організація та фінансування громадських робіт. За період січень-серпень 2022 року укладено 48 договорів на громадські роботи. До участі залучено 111 безробітних.

З липня 2022 року стартувала державна програма «єРобота». Станом на 23.09.2022, отримали позитивне рішення щодо надання мікрогрантів 21 жінка та 29 чоловіків.

Упродовж січня–серпня 2022 року пройшли професійне навчання 972 безробітні особи, з них: у центрах професійно-технічної освіти – 447 безробітних (16 осіб здобували нову професію, 431 особа підвищувала кваліфікацію на курсах цільового призначення), 413 безробітних підвищували кваліфікацію шляхом стажування у 276 роботодавців, у закладах освіти області навчалось 112 безробітних.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт з рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Волинської ОВА.