18/11/2022 14:01

Моніторинг додержання прав представників національних меншин, корінних народів та релігійних громад Чернівецькою ОВА

З метою контролю додержання прав представників релігійних конфесій, а також прав національних спільнот та корінних народів працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили дистанційний моніторинг Чернівецької обласної військової адміністрації щодо додержання прав представників національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів. Під час моніторингу встановлено наступні факти.

У Чернівецькій області зареєстровано 1225 релігійних організацій та близько 30 напрямів віросповідань та конфесій. Найбільшими релігійними організаціями та конфесіями є, зокрема Українська Православна церква; Православна Церква України; Руська Православна Старообрядницька Церква; Українська Греко-Католицька Церква; Римсько-Католицька Церква; Євангельські Християни Баптисти; Християни Віри Євангельської П’ятидесятники; Адвентисти Сьомого Дня; Свідки Єгови; Церква Ісуса Христа Останніх Днів.

З метою недопущення загострення міжнаціональних відносин, міжконфесійного протистояння в області, Управління культури обласної державної адміністрації здійснює відповідні заходи, а саме: працівники управління культури проводять зустрічі з керівниками національно-культурних товариств, єпархіальних управлінь області, окремими священнослужителями щодо неприпустимості заяв та вчинків, що провокують протистояння на національній основі, міжконфесійні конфлікти та порушують вимоги чинного законодавства України.

На даний момент у користуванні релігійних організацій Чернівецької області перебувають 1106 культових будівель, з яких 690 - в їхній власності. 20 релігійних організацій області перейшли з-під юрисдикції Української Православної Церкви до Православної Церкви України. Впродовж 2022 року до Чернівецької обласної державної адміністрації надійшло 104 звернення від релігійних організацій, що були пов’язані з питаннями погодження канонічної діяльності, зміни юрисдикції, заборони проведення масових заходів.

Згідно з даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, на території Чернівецької області проживають представники майже 80 національностей. Найчисельнішими з них є: українці, румуни, молдовани, росіяни, євреї, поляки та німці. Зареєстрованих громадських об’єднань національних меншин налічується 26. З них: 1 – білоруське, 1 – вірменське, 2 – єврейські, 1 – молдавське, 1 – німецьке, 2 – польські, 18 – румунські.

З метою забезпечення освітніх потреб населення сформована відповідна мовна мережа закладів освіти. У межах чинного законодавства забезпечується надання освітніх послуг румунською мовою у закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

На виконання вимог Закону України «Про загальну середню освіту» в Чернівецькій області продовжується реорганізація закладів освіти, в тому числі й закладів з навчанням мовами національних меншин, створення опорних закладів із філіями, ліцеїв та гімназій.

Обласною державною адміністрацією було розроблено проект Регіональної програми підтримки інститутів громадянського суспільства етнічного спрямування на 2023-2025 роки, який у встановленому порядку буде подано на розгляд сесії обласної ради.

Впродовж 2022 року, зважаючи на заборону проведення масових заходів в умовах воєнного стану та у зв’язку з обмеженнями, впровадженими через пандемію COVID-19, інститути громадського суспільства етнічного спрямування області не змогли провести низку запланованих традиційних заходів.

За результатами безвиїзного моніторингу буде підготовлено та направлено для ознайомлення та врахування звіт із рекомендаціями щодо дотримання прав представників національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів.