12/12/2022 14:14

Моніторинг додержання прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми, Одеською ОВА

З метою з’ясування інформації щодо додержання органами державної влади і місцевого самоврядування прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на захист та допомогу співробітником Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів було проведено планову безвиїзну перевірку Одеської обласної військової адміністрації.

За результатами моніторингу встановлено, що заходи, спрямовані на протидію торгівлі людьми, здійснюються подекуди відповідно до вимог законодавства.

Впродовж 2020–2021 років встановлено 11 статусів особам, які постраждали від торгівлі людьми. Щодо 5 осіб документи скеровано на розгляд до Національної соціальної сервісної служби України для прийняття рішення щодо встановлення/відмови у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

Особам, які виявлені та ідентифіковані як постраждалі від торгівлі людьми, надається соціальна, психологічна, правова допомога. Проте слід зазначити, що Одеською ОВА не надано інформацію про забезпечення надання послуги притулку особам, які постраждали від торгівлі людьми, забезпечення створення і підтримку гарячих ліній, пунктів консультування.

З метою забезпечення належної координації суб’єктів, які здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми, розпорядженням голови Одеської обласної державної адміністрації створено обласну координаційну раду з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми. Однак протягом 2022 року засідання зазначеної координаційної ради не проводились.

Задля додержання права на інформацію про ризики та наслідки потрапляння в ситуації торгівлі людьми на офіційному веб-сайті Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної військової адміністрації створено рубрику «Протидія торгівлі людьми». Водночас відсутня актуальна інформація про відповідальних осіб визначених місцевими військовими адміністраціями, контакти установ, де особи, які вважають себе постраждалими від торгівлі людьми можуть отримати необхідну допомогу. Також не отримано відомостей про інформування мешканців Одеської області, в тому числі внутрішньо переміщених осіб, про потенційні ризики та наслідки потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, окрім розміщення вищезазначеної рубрики на веб-сайті.

Під час здійснення безвиїзної перевірки з’ясовано, що Одеською ОВА проводиться роз’яснювально-просвітницька робота на кордонах Одеської області.

За результатами безвиїзного моніторингу готується звіт, який буде направлено до Одеської обласної військової адміністрації із зазначенням недоліків та рекомендацій щодо покращення стану додержання прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми.