17/10/2024 10:25

Моніторинг додержання прав громадян Миколаївської міської територіальної громади на чисту та доступну воду в умовах воєнного стану

Працівниками Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з регіональним представництвом Уповноваженого в Миколаївській області 09 жовтня 2024 року здійснено моніторинговий візит до Миколаївської міської територіальної громади щодо стану додержання прав громадян на чисту та доступну воду в умовах воєнного стану. 

Моніторингова група відвідала Миколаївську міську раду, Державну установу «Миколаївський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України». 

За результатами моніторингу встановлено, що в громаді не затверджені правила приймання поверхневих стічних вод до системи водовідведення поверхневих стічних вод. 

У зв’язку із неналежною якістю питної води з централізованої системи водопостачання жителі громади її не вживають та не використовують для приготування їжі. 

За інформацією посадових осіб Миколаївської міської ради, міського комунального підприємства «Миколаївводоканал», обласного комунального підприємства «Миколаївоблтеплоенерго», міського комунального підприємства «Миколаївелектротранс» жителі громади для пиття та приготування їжі отримують безоплатно воду у пунктах розливу води, організованих у житлових районах місцевими органами виконавчої влади, купують воду в спеціальних автоматах з продажу води, які розміщені на території міста, купують фасовану бутильовану воду у закладах торгівлі або ж використовують спеціальні фільтри для очищення води з-під крана. При цьому жителі громади щомісячно сплачують платежі водоканалу за питне водопостачання. 

Встановлено, що вода з 12.04.2022, через пошкодження водогону Дніпро – Миколаїв внаслідок обстрілів країною-агресором, постачалась з ПівденноБузького лиману, що мала високий вміст мінеральних солей, який негативно впливає, зокрема на колір і смак води, а з липня 2023 миколаївці забезпечуються водою з Інгулецької зрошувальної системи. 

У Миколаївській міській раді опрацьовуються проєкти альтернативного водопостачання з інших джерел, зокрема, створення водосховища для потреб міста.

Найгірша ситуація з якістю води складається влітку. За умови високого рівня солоності води у басейні річки Інгулець у межах міста Миколаїв, водопровідні очисні споруди не справляються з очищенням води. Ці споруди є застарілими та розраховані на очищення питної води першого-другого класу якості. На сьогодні вода у місцях забору четвертого класу якості, річка є сильно забрудненою в тому числі промисловими скидами підприємств, що розташовані у інших областях, вище по течі річки. 

Також на якість питної води впливають графіки відключення електроенергії. Попри те, що водоканал включений до переліку об’єктів критичної інфраструктури, робота насосного обладнання на водопровідних станціях призупинялась через знеструмлення, внаслідок чого порушувався технологічний режим, виникав осад в трубопроводах, який потім потрапляв до кранів споживачів. 

За результатами здійсненого моніторингу звіт із зазначенням проблемних питань, які було виявлено в ході моніторингу, та рекомендаціями Уповноваженого щодо їх усунення буде направлено Миколаївській міській раді, а також іншим органам державної влади. 

Моніторинг здійснювався за підтримки Представництва ЮНІСЕФ в Україні в рамках сприяння/розвитку партнерств, збору доказової бази з урахуванням інтересів дітей, підтримки координації на національному та субнаціональному рівнях з урядовими та гуманітарними партнерами, в тому числі з WASH кластеру, донорами та іншими організаціями. 

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: 

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.