25/04/2024 11:17

Моніторинг додержання прав дитини – орієнтири та плани на рік: засідання Експертної ради при Представнику Уповноваженого з прав дитини

У Центрі захисту прав дитини відбулося засідання Експертної ради при Представнику Уповноваженого з прав дитини.

Вітаючи учасників зустрічі, Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова подякувала експертам за активну роботу, адже напрацьовані рекомендації стали потужним підґрунтям для роботи Департаменту моніторингу додержання прав дитини, окремих звернень та пропозицій Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Зокрема, щодо таких ініціатив, як внесення змін до законодавства стосовно батьківського кіднепінгу, рівного доступу дітей зі СМА до ліків, надання медичних послуг передчасно народженим дітям відповідно до сучасних протоколів лікування, окремих аспектів здійснення моніторингових візитів. 

Ірина Суслова зазначила, що в умовах повномасштабної збройної агресії РФ проти України виклики у сфері захисту прав дитини набувають нових, загрозливих форм. «Це спонукає нас посилювати роботу Експертної ради, аби максимально охопити аспекти захисту прав дитини, працювати задля їх поновлення та ухвалювати рішення спільно з іншими органами влади відповідно до кращих інтересів дитини», - акцентувала Представник Уповноваженого. 

Вона наголосила, що Експертна рада працюватиме за шістьма стрижневими напрямами у складі розширених експертних груп. Був окреслений план роботи кожної з них.

Так, за напрямом додержання прав дітей, які перебувають у закладах інституційного догляду, на виховання в сім’ї увага була сфокусована на здійсненні моніторингових візитів, які є дієвим інструментом контролю та оцінки стану додержання прав та свобод дитини, у тому числі моніторингових місій за кордон, де перебувають евакуйовані у зв’язку зі збройною агресією діти. Опрацьовували питання «ведення випадку» та міжвідомчої взаємодії суб’єктів соціального захисту дітей.

Інша нагальна тема – питання додержання права  дітей, які перебувають в інституційному закладі, на освіту в умовах воєнного стану.

За напрямом додержання прав дітей, які через збройний конфлікт були змушені виїхати за межі України, напрацьовували алгоритми допомоги та підтримки батьків і законних представників дітей у судах, під час комунікації із соціальними службами та органами місцевої влади у країнах, де відібрано дітей. 

Гостро стоїть питання захисту прав дітей, які постраждали в умовах збройного конфлікту, обов’язкової евакуації дітей у примусовий спосіб. Ділились баченням щодо реалізації права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання.

Стосовно забезпечення права дитини на охорону здоров’я пропрацювали проблемні питання належної медичної допомоги дітям з онкозахворюваннями та дітям з інвалідністю.  Окремо акцентували на проблемних питаннях забезпечення права дітей, які народилися передчасно, на належну медичну допомогу та підтримку з боку держави.

Переконані, що тісна взаємодія у форматі експертних рад з представники громадського сектору, міжнародних організацій, вузькопрофільних фахівців та експертів, лікарів, юристів, освітян, які спільно з працівниками Офісу Омбудсмана України аналізують та досліджують усі аспекти прав дитини, сприятиме поліпшенню політик та практик, спрямованих на дітей.