20/07/2022 11:54

Моніторинг додержання прав дітей, які під час евакуації прибували без супроводу батьків або законних представників до Рівненської області

Дистанційний моніторинг засвідчив, що станом на 1 липня 2022 року, до Рівненської області із зони бойових дій та тимчасово окупованої території було евакуйовано 124 дитини, які прибули без супроводу батьків або законних представників:

- у 102 дітей – батьки залишилися в зоні активних бойових дій або на тимчасово окупованій території;

- у 3 дітей – батьки померли чи їхнє місце перебування невідоме;

- у 17 дітей – батьки військовослужбовці чи військовозобов’язані, які виконують свій обов’язок у зоні бойових дій;

- у 2 дітей – інші причини (перебування батьків або одного з них за кордоном).

Діти евакуйовані з тимчасово окупованих територій Донецької (23 дитини, з них 2 - з м. Маріуполя), Луганської (4 дитини) та Херсонської (8 дітей) областей, із зони бойових дій Харківської області та м. Харкова (14 дітей), Миколаївської (5), Чернігівської (4), Київської (7), Запорізької (7) областей.

Серед дітей, які прибули без супроводу батьків або законних представників, – 44 % (56 дітей) є малолітніми у віці від 7 до 13 років, 39%, (46 дітей) – неповнолітні у віці від 14 до 18 років, 17% ( 22 дитини) у віці від 2 до 6 років.

Усі діти перебувають у сім’ях родичів, знайомих (з них 1 дитина - під опікою та 1 – у патронатній сім’ї).

Стосовно 101 дитини (із 124) службами у справах дітей територіальних громад, куди евакуювалися діти, ухвалено накази про тимчасове влаштування згідно з пунктом 31 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866.

У Рівненській області органами опіки та піклування за місцем евакуації ухвалено розпорядження про встановлення статусу 3 дітям (у двох дітей батьки померли, причому смерть матері однієї дитини не зареєстрована, а також місце перебування батьків малолітнього хлопчика з м. Маріуполя невідоме). Наразі двоє з цих дітей виховуються в сім’ях родичів на підставі наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування, а стосовно однієї дитини вже встановлено опіку.

На період моніторингу 7 дітей повернулися в сім’ї рідних батьків.

Однак стосовно 4 дітей, які мають підстави для встановлення відповідного статусу, органами опіки та піклування  не було ухвалено такого рішення, а саме:

- Острозькою міською радою щодо дитини, батьки якої померли та яка в березні цього року прибула до  вказаної територіальної громади;

- Вараською міською радою щодо дитини, батьки якої перебувають на окупованій території, та з ними відсутній зв’язок;

- Костопільською міською радою щодо дитини, матір якої знаходиться на окупованій території та не можливо встановити зв’язок з нею;

- Боремельською сільською радою щодо дитини, батько якої помер, а зв’язок з матір’ю відсутній.

Таким чином, порушено право дітей на особливий захист, що надається державою, як передбачено Конвенцією ООН з прав дитини.

У цьому зв’язку до Острозької, Вараської, Костопільської міських рад та Боремельської сільської ради Дубенського району Рівненської області направлено листи-реагування з метою вжиття заходів для реалізації права дітей, у яких загинули батьки або які залишилися без піклування батьків, на отримання відповідного статусу, сімейне влаштування, соціальний захист.

Моніторинг додержання прав дітей, які під час евакуації прибувають без супроводу батьків або законних представників до безпечних регіонів України, триває.