26/07/2022 15:42

Моніторинг додержання прав дітей, які під час евакуації прибували без супроводу батьків або законних представників до Хмельницької області

Дистанційний моніторинг засвідчив, що станом на 4 липня 2022 року, до Хмельницької області із зони бойових дій та тимчасово окупованої території евакуйовано 158 дітей, які прибули без супроводу батьків або законних представників:

- у 57 дітей – батьки залишилися в зоні активних бойових дій;

- у 24 дітей – батьки залишились на тимчасово окупованій території;

- у 55 дітей – батьки перебувають за місцем проживання;

- у 22 дітей – інші причини (перебування батьків або одного з них за кордоном, батьки померли або позбавлені батьківських прав напередодні повномасштабного вторгнення рф тощо).

Діти евакуйовані з Донецької області (30 дітей), Миколаївської області (22 дітей), з Києва та Київської області (27 дітей), Харківської області (21 дитина), Херсонської області (14 дітей), Запорізької, Дніпропетровської, Чернігівської, Одеської областей (по 8 дітей),  Луганської, Житомирської, Сумської областей.

Одна дитина (17 років) з м. Лисичанська Луганської області, прибула з пораненням. Унаслідок бомбардування міста дитина зазнала травми правої гомілки. Наразі дитина перебуває під амбулаторним наглядом лікарів.

Переважна більшість дітей – близько 52% (83 дитини) у віці від 7 до 13 років, 33% (52 дітей) у віці від 14 до 18 років (з них досягли повноліття після евакуації 2 дітей), 15 % (23 дітей)  – у віці від 2 до 6 років.

З метою забезпечення прав та інтересів дітей службами у справах дітей територіальних громад, куди евакуювалися діти, першочергово було вжито заходів щодо влаштування цих дітей:

- стосовно 117 дітей оформлено тимчасове влаштування в сім’ю родичів, знайомих, як передбачено п. 31 Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини;

- 38 дітей проживають у сім’ях родичів або знайомих на підставі наданих батьками заяв (відповідно до положень статті 151 Сімейного кодексу України);

- 3 дітей влаштовано до закладів.

За період перебування у Хмельницькій області 27 дітей возз’єдналися зі своїми батьками.

Водночас сімом дітям, які прибули на територію Хмельницької області, надано відповідний статус та готуються документи для встановлення над ними опіки чи піклування.

При цьому стосовно 6 дітей, які прибули до області (2 – у березні, 2 – у квітні, 2 – у червні), батьків яких позбавлено батьківських прав до початку збройної агресії, місце перебування батьків невідоме або зв’язок з ними втрачено, органами опіки та піклування за місцем перебування відповідного статусу не встановлено.

За умови втрати дитиною батьківського піклування відповідна служба у справах дітей зобов’язана протягом двох місяців підготувати документи, які підтверджують набуття дитиною статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування (стаття 5 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»).

Як наслідок, порушено право дітей на особливий захист, що надається державою, як передбачено Конвенцією ООН з прав дитини. 

У цьому зв’язку до голів Смотрицької та Грицівської селищних рад, Лісовогринівецької сільської ради, Городоцької, Дунаєвецької, Нетішинської, Славутської та Хмельницької міських рад Хмельницької області направлено листи-реагування щодо вжиття заходів для реалізації права дітей на отримання відповідного статусу, сімейне виховання, належний соціальний захист.