18/10/2024 10:32

Моніторинг додержання прав дітей у БО «Благодійний фонд «Центр соціальної допомоги та реабілітації «Джерело життя»

Працівники Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали Благодійну організацію «Благодійний фонд «Центр соціальної допомоги та реабілітації «Джерело життя» для дітей, які залишилися без батьківської опіки» на Кіровоградщині.

Вихованці закладу – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування (21 дитина), також у центрі перебувають двоє дітей з інвалідністю.

Моніторингова група, ознайомившись з умовами перебування дітей, зафіксувала, що діти перебувають у центрі довготривало, що порушує одне з базових прав дитини, закріплених національним законодавством та міжнародними стандартами, а саме – право на виховання в сім’ї, яка є неодмінно кращим середовищем для зростання та розвитку дитини порівняно з інституціями.

У центрі порушується також право вихованців на безпечні умови перебування в умовах воєнного стану. Зокрема, у закладі відсутнє приміщення, яке можна використовувати як найпростіше тимчасове укриття. Як наслідок, під час повітряної тривоги діти та персонал закладу користуються укриттям закладу освіти, що розташований на відстані 10 хвилин ходьби від центру, та підвальним приміщенням сусіднього житлового будинку. Водночас договір та акт оцінки стану готовності захисних споруд цивільного стану – відсутні.

Варто зауважити, що коли пролунав сигнал повітряної тривоги, вихованці займались своїми справами. Після зауваження членів моніторингової групи вихователька почала квапити їх йти до укриття, однак діти не знали, де воно знаходиться.

При безпосередньому огляді харчоблоку встановили факт неналежної організації приготування їжі, зокрема, порушене сусідство та умови зберігання харчових продуктів у холодильниках. Крім того, продукти харчування, які зберігались у харчоблоці, не промарковані, що ускладнювало встановлення терміну їх придатності. Добові проби їжі також відсутні. Вихованці закладу не мають можливості ознайомитись з меню, оскільки у приміщенні їдальні воно відсутнє.

Встановили порушення права дітей на охорону здоров’я: медичні препарати зберігаються  в медичному кабінеті з порушенням, у холодильнику для зберігання медикаментів – продукти харчування, виявлені ліки з протермінованими строками придатності.

Одним з проблемних питань є ведення статутних документів закладу. На цьому адміністрація центру акцентувала увагу ще під час попереднього моніторингового візиту, здійсненого працівниками Секретаріату Уповноваженого у наприкінці листопада 2022 року. Центр відповідно до статуту здійснює діяльність з жовтня 2017 року, який, як і раніше, не був погоджений компетентними органами та службами. Крім того, у статуті досі не визначений перелік послуг, які надаються установою, їхній напрямок діяльності. Статутом не передбачено вік влаштованих у центр дітей та строки їх перебування. У Реєстрі надавачів соціальних послуг Міністерства соціальної політики України інформація про цей заклад відсутня.

Матеріальна база після попереднього моніторингу також не була покращена.

За результатами моніторингу готуються відповідні листи реагування.

Моніторинговий візит здійснений в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, якщо Вам відомо про випадки порушення прав дитини, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська,  21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну  пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. (044) 299-74-08.