22/09/2022 16:46

Моніторинг додержання прав дітей на захист від насильства та жорсткого поводження в Анрушківській територіальній громаді на Житомирщині

Регіональним представництвом Уповноваженого в північних областях здійснено дистанційний моніторинг додержання прав дітей на захист від насильства та жорсткого поводження в Анрушківській територіальній громаді Житомирської області.

Перевірку здійснено шляхом моніторингу відкритих джерел інформації, зокрема офіційного веб-сайту територіальної громади, надсилання запиту об’єкту безвиїзної перевірки та опрацювання отриманих документів, матеріалів та пояснень посадових осіб.

До складу громади входять села Андрушки, Новоповолоцьке, Василівка, Красногірка, Макарівка, Харлієвка, загальна чисельність населення громади станом на 1 січня 2021 року 4 062 особи, у т.ч. 618 дітей (191 дитина дошкільного та 427 шкільного віку). На території громади функціонує 4 заклади загальної середньої освіти, 5 закладів дошкільної освіти, створено та функціонує служба у справах дітей.

Перевіркою встановлено, що у громаді визначено відповідальних осіб у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі та особу, відповідальну за забезпечення роботи з прийому та реєстрації заяв та повідомлень про вчинення насильства, координації заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги і захисту постраждалим особам, а також роботу з кривдниками. Створено Координаційну раду та мобільну бригаду.

Рішенням Андрушківської сільської ради від 19.02.2020 № 1007 затверджено Комплексну Програму реалізації сімейної, гендерної політики, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми на 2020 – 2023 роки, яка визначає напрями, завдання та заходи щодо запобігання домашньому насильству, зокрема:

удосконалення механізму взаємодії у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;

підвищення рівня обізнаності населення щодо форм та проявів домашнього насильства, його причин та наслідків, механізмів протидії та надання допомоги;

підвищення рівня професійної компетенції працівників сільської ради щодо запобігання та протидії домашньому насильству, надання допомоги постраждалим особам.

Разом з тим, зазначену програму, паспорт програми та інформацію про стан її виконання не оприлюднено на офіційному сайті ТГ.

На сайті громади відсутня будь-яка інформація про паспорти та стан виконання інших затверджених програм розвитку, зокрема Програми соціального захисту населення Андрушківської сільської ради на 2021 – 2024 роки та Комплексної програми захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на території Андрушківської сільської ради на 2021 – 2025 роки, що порушує права громадян на доступ до публічної інформації, гарантовані статтею 34 Конституції України та Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Із 4 запланованих засідань Координаційної ради на 2022 рік проведено лише 1, під час якого  було розглянуто питання міжвідомчої взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі: впровадження алгоритму дій суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі.

Комплексною програмою реалізації сімейної, гендерної політики, запобігання домашньому насильству та протидії торгівлі людьми на 2020 – 2023 роки, затвердженою в ТГ, не передбачено заходів, спрямованих на  забезпечення доступності та якості надання необхідних соціальних послуг особам, постраждалим від домашнього насильства та насильства за ознакою статі, а також заходів, спрямованих на розслідування фактів домашнього насильства, притягнення кривдників до передбаченої законом відповідальності та зміну їх поведінки, передбачених Державною соціальною програмою запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року, затвердженою постановою Кабінету міністрів України від 24.02.2021 № 145.

До жодної із інших затверджених програм розвитку громади, оприлюднених на офіційному сайті,  також не включено ці заходи.

У відділ соціального захисту та забезпечення населення введено посаду фахівця із соціальної роботи з виявлення осіб/сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, проте зазначений фахівець із соціальної роботи не проходив відповідне навчання із міжвідомчого реагування на випадки домашнього насильства та жорсткого поводження з дітьми.

Моніторинговою групою здійснено аналіз інформації, розміщеної на офіційному сайті ТГ щодо наявності інформації з питань запобігання та протидії домашньому насильству, зокрема у підрозділі «Служба у справах дітей», проте будь які матеріали інформаційного характеру щодо зазначеної тематики у ньому відсутні. У підрозділі «Відділ соціального захисту та забезпечення населення» 02.09.2021 було розміщено матеріал «Запобігання і протидія насильству та булінгу». Разом з тим, інформація про права дитини, заходи та послуги, якими вони можуть скористатись у територіальній громаді, відсутня.

Таким чином, за результатом моніторингу встановлено обмеження права дитини на інформацію, закріплене в статті 34 Конституції України, статтях 12 та 13 Конвенції ООН про права дитини, статті 9 Закону України «Про охорону дитинства» та пункті 1 частини 1 статті 21 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Рекомендації за результатом моніторингу згідно з положеннями статті 8 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» разом зі звітом будуть скеровані об’єкту моніторингу для усунення виявлених недоліків та порушень.