02/11/2023 13:58

Міжнародний форум щодо проблематики виявлення фактів та механізми реагування на СНПК стосовно громадян України, які перебувають за кордоном

Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов 31 жовтня взяв участь у Міжнародному форумі «Проблематика виявлення фактів та механізми реагування на сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК) щодо громадян України, які перебувають за кордоном на прикладі Словацької Республіці. Взаємодія місцевих органів та громадських організацій». Захід був організований Громадською організацією UA «Experts» за підтримки Офісу Віцепрем’єр - міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, спільно з Посольством України в Словацькій Республіці.

До форуму долучились представники Офісу Віцепрем’єр - міністра з європейської та євроатлантичної інтеграції України, МЗС, Посольства України в Словацькій Республіці, експертів ГО «UA Experts», правоохоронних органів, соціальних служб та міграційної служби Словацької Республіки, громадського сектору та міжнародних організацій.

Під час виступу Михайло Спасов зауважив, що насильство є одним з інструментів залякування ворогом цивільного населення, його зброя війни. За його словами, насильство вчиняють проти мирних громадян для послаблення їхнього спротиву й приниження. Постраждалими стають не лише жінки, а також чоловіки, діти, люди літнього віку.

З початку повномасштабної військової агресії Російської Федерації, станом на 31.10.2023, прокурори зафіксували 241 факт СНПК. І це лише обліковані факти. 150 жінок, 91 чоловік, з яких 13 неповнолітніх, було піддано сексуальному насильству.

«Є приклади, коли прокурорами зафіксовані злочини російських військових як зґвалтування, тортури, ґендерно зумовлене насильство стосовно матерів, дружин, сестер військовослужбовців Збройних сил України – це зброя для знищення української нації, а саме: геноцид.

Особам, які постраждали від СНПК має надаватись комплексна допомога відповідно до їхніх потреб. Такі особи мають отримувати медичну, психологічну, юридичну, соціальну та гуманітарну допомогу», - зазначив Михайло Спасов.

В Україні за підтримки міжнародних громадських організацій почала діяти мережа Центрів допомоги врятованим. Окремим видом діяльності цих Центрів є комплексна спеціалізована допомога у випадках СНПК.

За даними УВКБ ООН, станом на 31.10.2023 року, в усьому світі зафіксовано майже 6,3 млн. українських біженців. У Словаччині зареєстровано 105 тис. українців, які звернулися за наданням притулку або тимчасового захисту.

Як зазначив Представник Уповноваженого, важливим є своєчасне надання комплексної допомоги постраждалим від СНПК, які перебувають за кордоном. Саме тому планується відкриття Центру допомоги врятованим і в м. Прага (Чеська Республіка). Звернутися по допомогу зможуть і ті українці, котрі змушені були шукати тимчасового прихистку за кордоном.

«Перед нами стоїть ще багато завдань у подоланні наслідків СНПК, вчиненого окупантами. На сьогодні ми маємо привернути увагу міжнародної спільноти до такого грубого порушення норм міжнародного права військовослужбовцями Російської Федерації. Окрім цього, перед нами стоїть завдання пояснити нашим співгромадянам, що повідомлення про СНПК – це не сором, це частина процесу відновлення справедливості та притягнення винних до відповідальності», - наголосив Михайло Спасов.