09/12/2024 12:48

Міжнародний день пам’яті жертв злочинів геноциду: шануймо, пам’ятаймо, запобігаймо

Міжнародний день пам’яті жертв злочину геноциду, вшанування їхньої гідності та запобігання цьому злочину був проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 69/323 від 29 вересня 2015 року.

Символічно було обрано відзначати цю дату саме 9 грудня, адже у цей день 1948 року була прийнята й відкрита для підписання Конвенція про попередження злочину геноциду і покарання за нього.

Конвенція, яка набула чинності у 1951 році, є основним документом у сфері боротьби з геноцидом. Вона закріплює зобов’язання міжнародної спільноти дотримуватися принципу «ніколи знову» та вперше надає міжнародно-правове визначення поняття «геноцид», яке було широко визнане на національному й міжнародному рівнях.

Для нашої національної пам’яті вшанування жертв геноциду та справедливе покарання за цей злочин має особливе значення.

У XX столітті на території України тоталітарні режими – комуністичний і нацистський – вчинили кілька злочинів геноциду: Голодомор-геноцид українців 1932–1933 років; Голокост євреїв та геноцид ромів під час німецької окупації; геноцид кримськотатарського народу радянською владою в 1944-му.

Через 76 років після ухвалення Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, війна Росії проти України супроводжується геноцидними практиками щодо українців, зокрема масовими воєнними злочинами, насильством, депортаціями, а також знищенням української культури та ідентичності.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини нагадує, що запобігання геноциду є спільним обов’язком усіх держав і міжнародних інституцій. Дотримання прав людини, протидія дискримінації та ненависті, утвердження верховенства права – це основа попередження злочинів, які загрожують основам людяності.

Відновлення справедливості для українського народу та недопущення безкарності за злочини Росії – це ключові завдання не тільки для України, а й для всієї міжнародної спільноти. Лише об’єднавши зусилля, ми можемо зупинити цикли насильства, зберегти цінність кожного людського життя та забезпечити мирне майбутнє для наступних поколінь.

Україна продовжує боротися за свою свободу та право на вільне життя, нагадуючи світові: «Ніколи знову» – це зобов’язання, яке вимагає конкретних дій, а не лише слів.

Вшануймо пам’ять жертв, захистимо гідність кожної людини та зробимо все можливе, щоб злочини геноциду більше ніколи не повторилися.