23/03/2022 12:41

Люди з вадами слуху потребують особливої уваги і захисту в період воєнної агресії

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі близько 400 млн людей, які мають проблеми зі слухом.

На обліку Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Українське товариство глухих» перебуває більше 44 тисяч осіб з порушенням слуху.

Ці громадяни через вади слуху потребують особливої уваги і захисту в період військової агресії на території України.

Війна ще більше загострила ізольованість і відчуженість людей з вадами слуху та підвищила небезпеку для їх життя:

Перша проблема, з якою зіткнулися нечуючі під час війни – це недоступність інформації про повітряну тривогу, адже вони не чують ані сирен, ані сигналів телефонного додатку.

Все це є великою трагедією для осіб з вадами слуху, оскільки під час обстрілів, втеч, переїздів ці люди губляться, а інколи йдуть із життя.

Другою проблемою є брак можливостей читати по губах. Через маски захисту від поширення COVID-19 люди з вадами слуху перестали розуміти, коли до них хтось звертається, тому що не бачать губ співрозмовника. Річ у тім, що люди з порушеннями слуху використовують для спілкування не лише жестову мову – вони також можуть читати по губах, тобто, розпізнають мову також і завдяки артикуляції.

Третьою перешкодою є відсутність доступу до «гарячої лінії», дистанційних консультацій медпрацівників, психологів.

Четверта проблема виникла в перші тижні евакуації та виїзду нечуючих за кордон.

Велика кількість чоловіків з інвалідністю І та ІІ груп віком від 18 до 60 років не мають взагалі військових квитків. А у тих, хто має цей документ, відсутня у квитку відмітка про непридатність до військової служби. В мирний час у них не було потреби оформлювати квиток або проставляти відмітку про непридатність до служби.

Для того, щоб не наражати людей на небезпеку та не створювати їм зайві складнощі, за рішенням Кабінету Міністрів України від 12 березня 2022 р. № 264 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України» розширено перелік документів, які підтверджують групу інвалідності, і можуть бути підставами для пропуску на кордоні та роз’яснено умови супроводу осіб з інвалідністю.

У контексті масштабності проблеми, Уповноважений звертає увагу на допомогу кожного людям з вадами слуху:

Як свідчить практика «Додаток, який сповіщає про повітряну тривогу» люди з порушенням слуху зовсім не чують, тому найпростіший спосіб оповіщення глухих – надішліть письмове повідомлення на телефон до знайомих глухих: «тривога, виходьте, ховайтеся!!!».

Зафіксуйте і перекажіть за належністю гуманітарні потреби людей з вадами слуху. Зокрема, повідомте на гарячу лінію Уповноваженого       0800-50-17-20 (цілодобово) або за номером +380503240664 (у месенджери чи телефоном) для отримання психологічної допомоги, якщо людина відчуває страх, тривогу, сором, провину, сильно панікує (допомога повністю конфіденційна).

Постарайтеся вивчити декілька базових жестів, таких як «потрібна допомога?», «повітряна тривога!», «бомбосховище», «лікарня».

Ситуативно, приспустіть маску, якщо співрозмовник не розуміє вас.

Допоможіть нечуючим знайти загублених рідних, друзів – заповніть разом з ними заяву та надішліть її за посиланням: https://forms.gle/4R9eRfL36gGVEWj96

Відео-роз’яснення жестовою мовою про допомогу у пошуці нечуючих: https://youtu.be/4scs3Tuoi1ghttps://youtu.be/EwaoVZpxoAc

Усі заяви надходять до відповідальних працівників УТОГ, які використовуючи отримані дані, організують пошук зниклих глухих людей.

На сайті УТОГ розміщена інформація про пошук глухих людей:

Розшукується: Гусак Олексій Олексійович Гусак Анжела Павлівна (дружина) Гусак Мілана (донька), місто Маріуполь

Черненко Руслан Володимирович Черненко Людмила (дружина) Черненко Вероніка Русланівна (донька), село Дружня Бородянского району Київської області

Ярков Василь, місто Гостомель Київської області

Сахарова Валентина та Сахаров Юрій, місто Маріуполь

Бурлачук Олександр, місто Маріуполь

Розповсюджуйте інформацію про діяльність організацій глухих за кордоном, які допомагають інтеграції українських біженців з вадами слуху в країні перебування:

Організація глухих Франції, 1867

Національна асоціація глухих США, 1880

Британська асоціація глухих, 1890

Національна федерація глухих Франції, 1893

Фінська асоціація глухих, 1905

Чешська організація для глухих Tichý svět (електронна пошта: info@tichysvet.cz; WhatsApp або Tелеграм: 702 131 115 www.tichysvet.cz; https://youtu.be/oTPh0bcP_GA)

Роз’яснюйте людям з порушенням слуху оновлені умови перетину кордону.

Підставою для пропуску на кордоні може бути довідка до акту огляду МСЕК, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, або довідки для отримання пільг особам.

Особу з порушенням слуху (людина з інвалідністю І та ІІ групи, яка потребує супроводу) може супроводжувати при перетині кордону член сім’ї першого ступеня споріднення, який досяг 18-річного віку, або особа, яка досягла 18-річного віку та здійснює догляд відповідно до законодавства. Документом, який підтверджує здійснення догляду в даному випадку може бути посвідчення, довідка про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

І прохання!

Не називайте людей з порушенням слуху «глухонімими». Більшість глухих може говорити голосом, нехай не завжди чітко і ясно. До того ж, жестова мова є повноцінною мовою, якою глухі можуть висловлювати будь-які свої думки. Правильно таких людей називати – «нечуючі», «глухі», «слабкочуючі» або «люди з порушеннями слуху».