29/11/2023 10:27

Кримінальна справа про резонансне вбивство у жовтні 2009 року: Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення

У кримінальній справі про резонансне вбивство у жовтні 2009 року одного з власників торгового центру у м. Києві та двох працівників правоохоронного органу, які здійснювали його охорону, Велика Палата Верховного Суду завершила розгляд заяв захисників в інтересах засуджених про перегляд вироку суду першої інстанції та ухвал судів апеляційної й касаційної інстанцій щодо цього вироку з підстав встановлення 06 жовтня 2022 року Європейським судом з прав людини порушення Україною Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод при судовому вирішенні цієї справи.

Вироком Києво-Святошинського районного суду Київської області від 08 листопада 2012 року у цій справі двох осіб визнано винуватими у вчиненні кількох злочинів, серед яких одного - у замовленні вбивства, а другого - у його вчиненні та призначено покарання за сукупністю злочинів кожному у виді довічного позбавлення волі з конфіскацією майна.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 459 Кримінального процесуального кодексу України встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні справи судом є виключною обставиною та підставою для перегляду судових рішень у порядку виключного провадження.

Судове провадження за заявами про перегляд судових рішень за виключними обставинами тривало з лютого 2022 року.

28 листопада, Велика Палата Верховного Суду ухвалила постанову, згідно з якою заяви в інтересах засуджених задоволено частково, змінено ухвалені щодо них судові рішення, а саме постановлено виключити з вироку, ухвал судів апеляційної й касаційної інстанцій посилання на показання окремих свідків, засудженого та деякі протоколи процесуальних дій як докази винуватості, в решті судові рішення залишено без змін.

За результатами моніторингу, який здійснювався працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України у судових засіданнях Великої Палати Верховного Суду, порушень процесуальних прав учасників судового провадження не зафіксовано.

Попри те, що згідно з кримінальним процесуальним законом заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами розглядається судом протягом двох місяців з дня її надходження, ознак безпідставного затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяв протягом строку, встановленого законом, під час моніторингу не встановлено.