31/07/2023 17:19

Хто має першочергове право на житло для тимчасового проживання і який алгоритм його отримання?

Нормативно-правова база:

1) Закон України від 26.01.2022 № 2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».

2) Постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 р. № 422 «Про затвердження Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання та Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання».

3) Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 01.12.2022 р. № 281 «Про затвердження форм заяв для забезпечення соціального і правового захисту осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей» (далі – Наказ).

4) Порядок здійснення соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, після їх звільнення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р.

№ 1122 «Деякі питання соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення».

5) Житловий кодекс України.

Хто має право на отримання житла для тимчасового проживання?

Особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення мають першочергове право на забезпечення жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання.

Жилі приміщення з фондів житла для тимчасового проживання надаються громадянам, за умови що для них таке житло є єдиним місцем проживання на неокупованій території України і їх сукупний дохід недостатній для придбання або найму іншого жилого приміщення.

Яка процедура отримання такого житла? 

Крок 1.

Для взяття на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання необхідно подати заяву до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій.

До заяви додаються:

- копії документів, що посвідчують особу заявника (паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків);

- довідки про дохід заявника та всіх членів його сім’ї;

- довідка бюро технічної інвентаризації про відсутність у громадянина іншого житла для проживання за місцем отримання житла з фонду житла для тимчасового проживання, а у разі прибуття громадянина з іншого регіону (крім внутрішньо переміщених осіб) - зазначена довідка з попереднього місця проживання;

- копії документів про підтвердження набуття першочергового права на забезпечення житловим приміщенням з фондів житла для тимчасового проживання;

- копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують сімейні, родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про державну реєстрацію шлюбу, посвідчення опікуна або піклувальника), або довідка про склад сім’ї.

Крок 2.

Отримання ордеру на вселення в житлове приміщення за результатом прийнятого рішення (протягом 10 днів від дня реєстрації відповідної заяви з поданням усіх необхідних документів) виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, Київською і Севастопольською міськдержадміністраціями питання щодо взяття на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання.

Крок 3.

Укладення договору найму житлового приміщення установленого зразка між власником житлового фонду або уповноваженою ним особою та громадянином, якому надається в користування зазначене житло.

Ордер та договір найму є підставою для вселення в житлове приміщення з фондів житла для тимчасового проживання і для користування таким житлом на договірних умовах. Строк проживання відлічується з дати підписання договору найму.

На який термін надається житло для тимчасового проживання?

Жилі приміщення з фондів житла для тимчасового проживання надаються на строк до одного року з можливістю продовження цього строку у разі неспроможності мешканця приміщення набути альтернативне місце проживання.

ВАЖЛИВО!

Громадяни, яким надане жиле приміщення з фондів житла для тимчасового проживання, не мають права приватизувати, обмінювати та здійснювати поділ цього жилого приміщення, здавати його в піднайм або вселяти в нього інших мешканців.

Чи існують підстави для дострокового припинення права на користування жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання?

Так. До таких підстав належить:

1) надання громадянину або придбання ним іншого жилого приміщення;

2) підвищення доходів громадянина до рівня, який дозволяє йому укласти договір найму іншого жилого приміщення;

3) порушення громадянином правил користування жилим приміщенням з фондів житла для тимчасового проживання; приведення мешканцем жилого приміщення з фондів житла для тимчасового проживання у непридатність для його використання;

4) наявність інших підстав, встановлених законом.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.