28/11/2024 10:57

Група НПМ здійснила відвідування державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)»

Представником Уповноваженого в Кіровоградській області, співробітниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму та представником громадської організації в рамках моніторингу дотримання прав людини 18.11.2024 здійснено відвідування державної установи «Петрівська виправна колонія (№ 49)».

Зазначена установа є виправним закладом максимального рівня безпеки для тримання чоловіків, засуджених за тяжкі і особливо тяжкі злочини. У день відвідування в установі утримувалося 511 осіб.

Також, в установі в межах колонії створено сектор для тримання засуджених до довічного позбавлення волі.

На час відвідування на профілактичному обліку в установі перебувало 18 осіб, схильних до втечі; 12 – схильних до нападу на працівників установи, захоплення заручників; 20 – схильних до самогубства; 38 – схильних до членоушкодження; 32 – схильних до вживання та розповсюдження наркотичних та одурманюючих речовин.

У ході відвідування представникам групи НПМ забезпечено реалізацію права на безперешкодне потрапляння до місця несвободи, а також усіх місць, будівель та споруд, розташованих на території установи.

Адміністрацією установи вживаються заходи з приведення до належного стану місць утримання та праці засуджених, зокрема, приміщень відділень соціально-психологічної служби, приміщень (кімнат) для короткострокових і тривалих побачень, їдальні установи тощо.

З метою збільшення виробничих потужностей установи для залучення засуджених до праці створено швейну дільницю, столярну дільницю, дільницю з виготовлення паливних брикетів та інші.

Водночас за результатами відвідування виявлено ряд порушень прав засуджених, серед яких:

  • порушення встановленої норми площі приміщень з розрахунку на одного засудженого, яка в окремих випадках менш як 4 квадратних метрів;
  • наявна практика дискримінації, сегрегації та стигматизації засуджених, що виражається у належності останніх до особливо вразливої категорії (зазначеній категорії засуджених не створено умови для реалізації їх рівних прав у порівнянні з іншими утримуваними. На цих осіб покладається обов’язок виконання усієї «брудної» роботи. Окрім цього, у їдальні установи встановлено наявність окремих столів для харчування зазначених вище осіб);
  • порушення права на інформацію (жилі приміщення, клуб, бібліотека, кімнати для виховної роботи у відділеннях соціально-психологічної служби, ДІЗО, ПКТ (ОК), камери для засуджених до довічного позбавлення волі, палати лікарняного закладу та інші приміщення у повному обсязі не радіофіковані);
  • порушення права на повагу до приватного життя (відеонагляд у житлових приміщеннях за засудженими чоловіками здійснюється особами жіночої статі);
  • порушення права на життя (три укриття для захисту засуджених та адміністрації установи в особливий період в установі не обладнані меблями, опаленням тощо);
  • інші порушення прав людини.

З метою усунення та попередження надалі вказаних порушень прав людини Уповноваженим буде вжито усіх заходів, передбачених чинним законодавством.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.