17/10/2023 10:00

Голова ОБСЄ у Центрі захисту прав дитини: консолідуємо зусилля задля захисту прав депортованих і примусово переміщених українських дітей

16 жовтня Голова Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), міністр закордонних справ Республіки Північна Македонія Буяр Османі відвідав Центр захисту прав дитини в рамках свого офіційного візиту в Україну.

Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова розповіла членам делегації ОБСЄ про кричущі порушення Російською Федерацією норм міжнародного гуманітарного права та злочини, які щоденно вчиняються Росією проти громадян України. Вона наголосила, що страждають абсолютно всі – і дорослі, і діти України, - незалежно від того, у якому регіоні країни вони перебувають.

«Російські ракети пролітають над кожним будинком, кожною школою, дитсадком чи дитячим майданчиком. Вбивства, каліцтва, сексуальне насильство, психологічні травми – неповний перелік того, що доводиться переживати щоденно  громадянам України внаслідок агресивних дій росіян ще з 2014 року», - сказала вона.

Ірина Суслова зазначила, що широкомасштабна збройна агресія, яку Російська Федерація розпочала через вісім років після окупації Криму, суттєво вплинула на роботу інституції Уповноваженого. Наразі Офіс Омбудсмана має справу з численними воєнними злочинами, окрема увага зосереджена на роботі із жертвами збройної агресії, захистом прав військовослужбовців і членів їхніх родин.

Згадала Представник Уповноваженого і про співробітників Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Вадима Голда, Максима Петрова та Дмитра Шабанова, яких було затримано під час виконання ними службових обов’язків  у тимчасово окупованих Донецьку та Луганську і які досі свавільно утримуються росіянами.

«Ми разом із світовою спільнотою вимагаємо звільнення кожного цивільного без додаткових умов, і закликаємо до рішучих спільних дій для зупинки російської геноцидної практики», - зазначила Ірина Суслова.

Представник Омбудсмана принагідно подякувала пану Буяру Османі за роботу, яку здійснює ОБСЄ для встановлення справедливості. Зокрема, за активований у березні 2022 року 45 державами-учасницями ОБСЄ «московський механізм», що дає змогу фіксувати системні порушення прав людини в Україні, документувати випадки депортації Росією українських дітей. «Звіти експертів ОБСЄ дають можливість побачити реальну картину масових порушень, які вчиняє Росія на території України, і в майбутньому можуть стати підґрунтя для міжнародного трибуналу і засудження винних у злочинах, вчинених агресором проти українського народу», - сказала Ірина Суслова.

Окрім того, Представник Уповноваженого звернулась до голови ОБСЄ з проханням розширювати мережу присутності в регіонах, підтримувати в Україні проєкти, що сприяють встановленню справедливості та посилюють спроможність державного сектору протидіяти збройній агресії. Зокрема, сприяти за допомогою заходів OSINT виявленню переміщення та місця знаходження депортованих і примусово переміщених росіянами дітей, а також долучитися до відкриття просторів на кшталт Центру захисту прав дитини в інших регіонах України.

Своєю чергою Буяр Османі запевнив у незмінній підтримці України  Організацією з безпеки та співробітництва в Європі. Він зауважив, що, окрім зазначеного вище, організація активно працює над гуманітарними проєктами в Україні, зокрема, щодо дітей. Дані ініціативи мають на меті пом’якшити наслідки війни.

Консолідуємо зусилля з міжнародними партнерами задля скорішої перемоги над російським агресором, захисту та поновлення прав і свобод всіх громадян України.