21/03/2025 21:40

Фізичне насильство та системні порушення прав дитини: виявляємо у закладах, де перебувають діти

Уповноважений ВР України з прав людини Дмитро Лубінець виступив на виїзному засіданні Національної соціальної сервісної служби України та Державної служби якості освіти України.

Уповноважений акцентував, що моніторингові групи Офісу Омбудсмана регулярно відвідують заклади, де перебувають діти, зокрема заклади інституційного догляду і виховання, заклади різних форм, типів власності і підпорядкування. За 2024 рік за його дорученням було здійснено 845 моніторингових візитів, ще 78 — в цьому році. 

І за результатами візитів ми виявляємо системні і кричущі порушення прав дітей. Вони не обмежуються одним закладом чи однією дитиною. Йдеться про відсутність належного контролю з боку відповідальних органів, нестачею кваліфікованих кадрів, низьким рівнем міжвідомчої взаємодії. Найбільша проблема — байдужість до потреб дітей, яка стала буденністю і нормою. За фактами виявлених порушень прав дитини, за нашим реагуванням було відкрито 6 кримінальних проваджень.

Необхідні системні зміни. Цей шлях передбачає створення ефективної системи запобігання подібним випадкам. Потрібно докласти максимум зусиль, щоб механізми захисту дійсно працювали на користь дітей. Однак така ситуація може повторюватися в інших закладах.

Уповноважений запропонував внести в протокол зустрічі конкретні кроки, а саме:

  • розробити порядок дій для виявлення ознак фізичного, психологічного, економічного та сексуального насильства над дітьми;
  • здійснити аналіз діяльності структурних підрозділів органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, до компетенції яких належить захист прав дитини;
  • здійснити аналіз кадрового забезпечення закладів.  

Дмитро Лубінець висловив вдячність Нацсоцлужбці за ініціативу та організацію цього дуже важливого заходу. Подібні заходи мають стати постійним і ефективним інструментом задля захисту прав дитини.