25/09/2024 16:31

Фінансовий контроль ефективності використання державних коштів Міністерством юстиції України в українських в’язницях

Департамент з питань реалізації національного превентивного механізму за результатами відвідування структурних підрозділів державної установи «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» (далі – ЦОЗ ДКВС України) виявив системні порушення прав засуджених та ув’язнених осіб на належну медичну допомогу, своєчасне забезпечення необхідними ліками, професійне лікування тощо.

В установах виконання покарань фіксуються неналежні умови тримання, неналежне забезпечення утримуваних осіб відповідним одягом, засобами гігієни, постільною білизною тощо.

Зазначені порушення також підтверджуються перевірками Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, якими упродовж червня-серпня 2024 року охоплено усі структурні підрозділи ЦОЗ ДКВС України.

Проте, за результатами аналізу окремих закупівель, опублікованих на платформі Прозоро (Prozorro), Міністерством юстиції України витрачаються значні суми коштів на забезпечення потреб засуджених, так лише на чотири закупівлі витрачено майже 1,5 мільярда гривень.

Невідповідність матеріально-побутового (речового), продовольчого та медичного забезпечення утримуваних осіб сумам державних коштів, які витрачаються, може свідчити про їх неналежне використання, завищення сум або фактичну відсутність предметів закупівлі, а нещодавні факти затримання керівництва ЦОЗ ДКВС України та Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань за корупційні правопорушення змушує звернути увагу на ці факти органів державного фінансового контролю.

Так, з метою невідкладного з’ясування стану ефективності використання коштів в умовах воєнного стану, за ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Держаудитслужбою включено до Плану проведення заходів державного фінансового контролю на IV квартал 2024 року: Департамент з питань виконання кримінальних покарань, державні установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України» та «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України».

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини взяв на контроль хід та результати зазначеного заходу.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;  
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.