01/11/2022 11:52

Е-рецепти на антибактеріальні та наркотичні (психотропні) лікарські засоби та права громадян у їх придбанні в умовах воєнного стану

Міністерство охорони здоров’я України з 1 серпня 2022 року розпочало впровадження е-рецептів на відпуск з аптечних закладів рецептурних лікарських засобів.

Такий порядок унеможливлює придбання без електронного рецепта лікаря в роздрібній мережі аптечних закладів антибактеріальних, а з 1 листопада 2022 року наркотичних (психотропних) лікарських засобів.

До кінця 2022 року будуть одночасно діяти як е-рецепти на ці лікарські засоби, так і паперові.

З 1 квітня 2023 року аптечні заклади в обов’язковому порядку мають почати працювати в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) і вносити дані щодо погашення електронних рецептів.

Нормативно-правова база

1. Указ Президента України від 18 серпня 2021 року № 369/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про стан національної системи охорони здоров’я та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою».

2. Закон України «Про лікарські засоби» від 04 квітня 1996 року № 123/96-ВР.

3. Постанови Кабінету Міністрів України:

від 31 березня 2004 р. № 411 «Про затвердження Положення про Державний реєстр лікарських засобів»;

від 25 квітня 2018 р. № 411 «Деякі питання електронної системи охорони здоров’я»;

від 30 листопада 2016 р. № 929 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів).

4. Накази Міністерства охорони здоров’я України:

від 19.07.2005 № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків»;

від 28.02.2020 № 587 «Деякі питання ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я»;

від 21.07.2022 № 1284 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України»;

від 11.10.2022 № 1841 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України».

Найбільш поширені питання щодо впровадження е-рецептів:

📌Хто може виписувати е-рецепти?

Технічна можливість виписки е-рецептів доступна для лікарів державних, комунальних і приватних закладів охорони здоров’я.

Головна умова – заклад охорони здоров’я та лікарі мають бути зареєстровані в ЕСОЗ. Якщо заклад, до якого звернулася особа, поки не працює з ЕСОЗ, лікар випише паперовий рецепт.

У разі виписування електронного рецепта, перше призначення здійснюється з фізичним оглядом пацієнта, а вже наступне може здійснюватися дистанційно за допомогою електронних інструментів.

При призначенні ліків для замісної підтримувальної терапії для людей з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів отримати е-рецепт можна лише на прийомі у лікаря.

Наркотичні (психотропні) лікарські засоби виписуються на спеціальному рецептурному бланку паперового рецепта (форма № 3).

📌Чи потрібна декларація для отримання е-рецепта? Які інші умови?

Для отримання електронного рецепта декларація не обов’язкова. Особи, які тимчасово змінили місце свого проживання, можуть отримати рецепт у лікаря без наявності декларації.

Пацієнт, який не має декларації, має бути зареєстрований в ЕСОЗ. Це можна зробити двома способами: уклавши декларацію з сімейним лікарем, або безпосередньо зареєструвавшись на прийомі у будь-якого лікаря.

Для цього пацієнту достатньо мати: документ, що посвідчує особу (внутрішній чи закордонний паспорт, ID-картка, дітям – свідоцтво про народження) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН) (хто досягнув 14-річного віку, виключення – пацієнт відмовився від набуття такого номера, що підтверджується відповідною позначкою у паспорті пацієнта).

📌В якій аптеці можна придбати лікарські засоби за е-рецептом?

У перехідний період пацієнт може придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці, однак відпуск рецептів на наркотичні (психотропні) лікарські засоби провадять аптечні заклади, що мають відповідну ліцензію на відпуск наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Для цього достатньо пред’явити фармацевту інформаційну довідку, яку видав лікар, як підтвердження виписки е-рецепта, або паперовий рецепт.

📌Термін погашення е-рецепта?

Термін погашення рецепта на антибактеріальні препарати та інформаційної довідки становить 30 календарних днів, а на наркотичні препарати – 10 календарних днів з дати його виписування, що відраховується від дати накладення кваліфікованого електронного підпису на е-рецепт.

📌Як відбувається процес відпуску лікарських засобів за е-рецептом? 

Пацієнт на прийомі у лікаря отримує інформаційну довідку, завірену особистим підписом та печаткою лікаря, яка містить номер виписаного е-рецепта, код підтвердження та інформацію про виписаний лікарський засіб за міжнародною непатентованою назвою (МНН).

Фармацевт сканує штрих-код довідки сканером або вводить 16-значний код вручну.

Пацієнт має право обирати серед переліку торгових назв відповідного препарату, включених до Державного реєстру лікарських засобів України, такий, що відповідає вказаному в рецепті МНН, та придбаває за власні кошти обраний препарат.

Вартість наркотичних (психотропних) та антибактеріальних лікарських засобів за е-рецептом не відшкодовується.

Для отримання ліків на пільгових умовах (препарати для лікування психічних захворювань, таких як шизофренія, епілепсія, депресія, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), афективні та невротичні розлади, проведення замісної підтримувальної терапії осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів, знеболення у хворих, які отримують паліативну допомогу), рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби виписується на спеціальному паперовому бланку форми № 3.

📌Чи можна погасити е-рецепт частково, придбати меншу кількість препарату, ніж вказана в рецепті?

Функціонал е-рецепта дозволяє зробити частковий відпуск лікарських засобів та розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно.

При відпуску фармацевт ставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та зазначає кількість відпущеного лікарського засобу. При повторному погашенні пацієнт може використати той самий рецепт.

📌Як отримати лікарські засоби на територіях, де ведуться бойові дії/які перебувають в окупації?

Для тих аптечних закладів, що знаходяться в районі проведення бойових дій або на територіях, які перебувають в тимчасовій окупації, діє виключення. Такі аптечні заклади тимчасово, на час воєнного стану, можуть і далі відпускати пацієнтам рецептурні лікарські засоби без рецепта лікаря.

Перелік таких населених пунктів затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

📌Як здійснюється виписка електронних рецептів в стаціонарі?

Якщо медичний заклад надає послуги лікування в стаціонарі, за умовами співпраці з Національною службою здоров’я України, то медичні препарати, передбачені пакетом лікування, повинні гарантовано надаватися пацієнту безоплатно. Для призначення та застосування таких лікарських засобів виписувати рецепт пацієнту не потрібно.

У разі, коли пацієнт потребує препарати, які не передбачені пакетом лікування, лікар стаціонару може виписати пацієнту рецепт.

📌Який орган буде здійснювати контроль за правомірним відпуском рецептурних препаратів?

Органом контролю є Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба).

Що робити у разі порушення Вашого права на отримання рецептурних лікарських засобів? 

- у разі відмови лікаря виписати рецепт на рецептурний лікарський засіб - звернутися до керівництва закладу охорони здоров’я щодо роз’яснення причин відмови та отримання рецепту;

- у разі систематичного порушення права на отримання необхідної медичної допомоги - звернутися з заявою до структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних/міських державних адміністрацій, Міністерства охорони здоров’я України, зателефонувати на «гарячу лінію МОЗ» 0 800-60-20-19, 0 800-50-52-01 або на урядову «гарячу лінію» 15-45;

- повідомити Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про порушення права на отримання рецептурних лікарських засобів за телефонами «гарячої лінії» 0 800-50-17-20, 044-299-74-08. Також можна звернутись на е-mail: hotline@ombudsman.gov.ua.

Довідково. В Україні е-рецепт запроваджено ще у квітні 2019 року в рамках програми реімбурсації «Доступні ліки». Пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи цукровим діабетом II типу вже мають можливість отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою за електронним рецептом. А з 1 жовтня 2021 року до програми «Доступні ліки» додались препарати для лікування психічних захворювань, таких як шизофренія, епілепсія, депресія, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), афективні та невротичні розлади. Також з жовтня 2021 року стало можливо отримати електронний рецепт на інсулінові препарати.

Передбачається, що вже наступного року відпуск усіх рецептурних препаратів за всіма джерелами фінансування буде здійснюватися за е-рецептом.