11/04/2024 21:10

Друге засідання Міжнародної коаліції за повернення українських дітей: Україна презентувала проєкти для залучення країн-учасниць до процесу повернення

У Центрі захисту прав дитини в  Києві відбулося друге засідання Міжнародної коаліції за повернення українських дітей під співголовуванням України та Канади. 

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що за два місяці роботи Коаліції Україні вдалося повернути вже 38 дітей.

«Країна, яка найбільше посприяла поверненню неповнолітніх додому, – це Катар. Дякую нашим партнерам і сподіваюся на продовження цієї важливої місії», - заявив Дмитро Лубінець. Омбудсман України також зазначив, що кількість країн-учасниць Міжнародної коаліції зросла до 35. Зокрема, до неї приєдналися Ліхтенштейн та Румунія.

Крім того, Дмитро Лубінець наголосив на успішній співпраці з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), зокрема, щодо психологічної підтримки та реабілітації українських дітей. Омбудсман України висловив вдячність надійним партнерам з ЮНІСЕФ за підтримку наших проєктів та активну залученість до роботи Коаліції як  спостерігача.

Водночас виконавча директорка Українського бюро МЗС Канади Каті Чаба зазначила, що з моменту створення Коаліції Канада співпрацює з багатьма міжнародними партнерами для підвищення обізнаності світу щодо проблеми примусового переміщення Росією українських дітей. «Канада й надалі докладатиме усіх зусиль для інформування про викрадення українських дітей. У світі є чимало держав, які зацікавлені у співпраці з нами у цьому питанні. Ми й надалі запрошуватимемо їх для розширення Коаліції та посилення міжнародного тиску на Росію», - наголосила Каті Чаба.

На зустрічі Омбудсман та інші представники від України презентували проєкти, пов’язані із поверненням та реінтеграцією українських дітей, й до підтримки та участі в реалізації яких можуть доєднуватися країни-члени Коаліції. Зокрема, йшлося про такі ініціативи:

- виявлення місцеперебування незаконно депортованих і примусово переміщених дітей України;

- розробку механізмів їхнього повернення, участь у відповідних дипломатичних переговорах;

- підготовку та видачу документів для встановлення особи дітей і членів їхніх сімей, зокрема, необхідних для переміщення через кордон і, відповідно, фізичного повернення дітей в Україну;

- підтримку дітей після повернення, сприяння возз'єднанню дітей з рідними або розміщенню в сімейних формах виховання, надання необхідної реабілітаційної допомоги;

- забезпечення доступу до правосуддя для дітей – жертв і свідків злочинів;

- притягнення винних в організації незаконних дій щодо українських дітей до юридичної відповідальності.

Дмитро Лубінець звернув увагу учасників зустрічі на те, що наразі критично важливо працювати над створенням бази даних із верифікованою інформацією про викрадених з України дітей.

Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова представила членам Коаліції проєкт щодо фізичного повернення депортованих та примусово переміщених Росією дітей. «Найважливішим завданням як для України, так і для міжнародної спільноти на сьогодні є фізичне повернення українських дітей. Маємо гарантувати їм безпечний супровід, надання необхідних документів та своєчасну фінансову підтримку», - наголосила Ірина Суслова.

Учасники зустрічі заявили про готовність підтримати реалізацію проєктів, запропонованих українською стороною.

«Я переконаний, що наша Коаліція здатна бути прикладом успішного партнерства задля щасливого майбутнього українських дітей. Радий вітати готовність учасників зустрічі підтримати реалізацію запропонованих Україною проєктів найближчим часом», - підсумував Омбудсман України.


Довідка

Ініціатива утворити Міжнародну коаліції за повернення українських дітей була запропонована делегацією Канади у жовтні 2023 року. Коаліція є продовженням плану Bring Kids Back UA, ініційованого Президентом України Володимиром Зеленським, та ключовим елементом четвертого пункту Української формули миру «Звільнення полонених і депортованих осіб», відповідальним за який є Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.