18/11/2024 17:17

Документування ромів у Мукачево: на Закарпатті провели ряд зустрічей зі стейкхолдерами проєкту

З метою продовження успішної реалізації пілотного проєкту з документування осіб ромської національної меншини (спільноти) в місті Мукачево на Закарпатті провели ряд зустрічей зі стейкхолдерами проєкту. 

Слід відзначити позитивні результати спільної роботи Ради Європи, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, Міністерства юстиції, Державної міграційній службі, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Національної поліції України, МФОЗНС «Регіон Карпат» NEEKA, Координаційного центру з надання правничої допомоги та МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі». 

Зібрали досьє на 302 особи з-поміж представників ромської національної меншини (спільноти). На сьогодні 156 осіб отримали паспорти громадянина України, з них 53 – вперше. На етапі підготовки перебувають документи для 25 осіб, яким було відновлено свідоцтва про народження. Щодо 19 осіб проводиться процедура встановлення особи, що надалі дозволить їм отримати довгоочікувані документи. Робота триває!

Як результат – представники ромської національної меншини (спільноти) отримують доступ до процедури документування, що дає їм можливість реалізувати конституційні права й свободи. Працівники Офісу Омбудсмана провели моніторингові візити до органів державної влади та місцевого самоврядування, серед яких: Мукачівський відділ ДМС, Мукачівський відділ ДРАЦС, Центр надання адміністративних послуг Мукачівської міської ради та ГУ ДМС України у Закарпатській області з метою перевірки дотримання прав представників ромської національної меншини (спільноти) щодо отримання адміністративних послуг і процедури документування. Також були обговорені проблемні питання, що виникають під час реалізації ромами своїх конституційних прав.

Окрім цього, для працівників Центру з надання безоплатної правничої допомоги, Управління Національної поліції України в Закарпатській області та ромських медіаторів були проведені тренінги щодо механізмів доступу до процедури документування та підтримки впровадження європейських стандартів у боротьбі з дискримінацією та захисті прав національних меншин (спільнот) України. 

Нагадаємо, що в рамках проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні» у червні 2023 року Уповноваженим було ініційовано реалізацію пілотного проєкту «Документування осіб з-поміж ромської національної меншини (спільноти) та напрацювання юридичних механізмів спрощення цієї процедури» у м. Мукачево Закарпатської області. 

Попередні результати свідчать, що навіть в умовах війни реалізація конституційних прав і свобод має бути забезпечена, а недокументовані особи, які залишаються «невидимими» для держави та суспільства, мають отримати всебічну підтримку.