23/09/2024 09:15

Діти в умовах альтернативної опіки та виклики воєнного часу: Представниця Уповноваженого з прав дитини взяла участь у щорічній конференції ENOC

Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова взяла участь у 28-ій Щорічній конференції Європейської мережі омбудсманів з прав дитини (ENOC) у Гельсінкі.

Завдання організації полягає у просуванні та захисті прав дитини, гарантованих Конвенцією ООН про права дитини.

Центральною цього року темою конференції ENOC є захист та популяризація прав дітей, які перебувають в умовах альтернативної опіки.

Ірина Суслова у своєму виступі наголосила, що в умовах збройної агресії РФ питання реалізації стратегій, спрямованих на захист права дитини зростати в сім’ї або в наближеному до родинного середовищі, з пріоритетного стало нагальним.

«Війна, цинічно розв’язана росією, для багатьох дітей стала першопричиною розлучення з сім’ями. Майже 20 тисяч дітей були депортовані та примусово переміщені росіянами. Є діти, батьки яких були вбиті або загинули. Діти, які до початку вторгнення уже перебували в статусі дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, через збройні дії опинились в евакуації і під ризиком втратити своє право в належні терміни бути влаштованими в нові родини або в інші альтернативні форми виховання», - зазначила Ірина Суслова.

Представниця Уповноваженого наголосила, що попри всі складнощі та виклики воєнного конфлікту Україна загалом та Офіс Омбудсмана зокрема непохитні у прагненні подальшого впровадження міжнародних стандартів захисту прав дитини, розвиток системи кращого догляду за дітьми, відомої як Better Care, і ухвалення всіх рішень стосовно дітей з урахуванням їх найкращих інтересів.   

«Секретаріат Омбудсмана задля реалізації цієї мети активно взаємодіє з державними органами влади, міжнародними організаціями, громадським сектором. Фахівці Офісу Уповноваженого здійснюють моніторинг додержання прав дітей, які перебувають в інституційних закладах як в Україні, так і в країнах тимчасового прихистку. Маємо на меті сприяти тому, щоб далі вживались відповідні заходи реагування задля швидшого повернення дітей з евакуації, влаштування їх в родини. Пріоритетно – після здійснення індивідуальної оцінки потреб кожної дитини перед поверненням», - наголосила Ірина Суслова.

Вона зазначила, що після повернення дітей, зокрема з депортації, примусового переміщення і ТОТ, у Центрі захисту прав дитини в Києві з ними працює мультидисциплінарна команда, яка ухвалює рішення щодо подальшої реінтеграції дитини. «Особливої уваги потребує робота з травмами. Щоб повернута дитина могла відновити довіру до світу і повернутися до нормального життя без повторного переживання болісних подій, з нею по поверненню працює психолог», - зазначила Представниця Уповноваженого з прав дитини.  

Ірина Суслова звернулася до учасників конференції із закликом об’єднати зусилля для ефективного захисту прав українських дітей, які перебувають в країнах Європи, і сприяння розбудові кращого майбутнього для них.