11/12/2024 16:21

Цинізму РФ немає меж: незрячого політв'язня етапували з тимчасово окупованого Криму на територію РФ

Незаконно засудженого на 17 років позбавлення волі кримчанина Олександра Сізікова, який має інвалідність 1 групи по зору етапували з СІЗО №1 тимчасово окупованого Сімферополя до Краснодару. Попри вимоги захисту звільнити Сізікова у зв’язку з його діагнозом, так звана федеральна служба виконання покарань у Криму відповіла формальною відмовою.

Через ДТП у 2009 році Олександр Сізіков повністю втратив зір, проте це не завадило йому в майбутньому виходити з одиночними пікетами на підтримку кримських політв’язнів. Саме через  свою позицію та підтримку незаконно засуджених кримських мусульман Сізіков став «терористом», який нібито несе загрозу окупаційній владі — це яскравий приклад беззаконного та нелюдського ставлення проти фундаментальних прав і  свобод людини на ТОТ Криму.

З липня 2020 року Сізіков перебував під домашнім арештом, 13 вересня 2024 року апеляційний військовий суд РФ  під час фінального розгляду скарги сторони захисту на вирок Південного окружного військового суду РФ затвердив вирок. Також  суд постановив, що стан здоров’я засудженого не є перешкодою для відбування покарання у в’язниці.

Як стало відомо, СІЗО Краснодару, це ще не остаточне місцепризначення політв’язня, далі його перевезуть до однієї з так званих «закритих» в'язниць. Згідно з вироком, перші чотири роки він має відбувати покарання у найсуворіших умовах утримання. У Російській Федерації таких установ сім: у Владимирі, Єльці, Верхньоуральську, Балашові, Димитровграді, Мінусінську та Єнісейську.

Уповноважений  наголошує, що Росія не зупиняє злочинної практики незаконного переміщення громадян України на свою територію, грубо порушуючи Женевські конвенції та норми щодо гуманного ставлення до цивільного населення під час війни.

Крім того, в Росії доволі поширена практика під час етапування застосовувати до в’язнів фізичний та психологічний тиск, також в дорозі в’язням доводиться переживати випробування холодом, голодом та відсутність будь яких мінімальних ліків для підтримки здоров’я. Ці всі випробування дуже погано впливають на загальний стан політв’язнів, зокрема і на загострення хронічних хвороб.

Наразі відомо про 218 кримських політв'язнів, незаконно затриманих РФ на ТОТ Криму. Щонайменше 48 осіб потребують негайної медичної допомоги.

«Світова спільнота має рішуче реагувати на чергове порушення Російською Федерацією норм міжнародного гуманітарного права та вимагати  негайного звільнення всіх незаконно ув’язнених громадян України!» — закликав Дмитро Лубінець.

Нагадуємо, що в разі порушення Ваших прав Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;  
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.