03/10/2024 14:46

Чи потрібно повертати зайво виплачені суми пенсії по інвалідності під час воєнного стану?

Звернення громадян до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини засвідчили необхідність надання роз’яснення щодо повернення неправомірно виплачених коштів пенсій по інвалідності, що були автоматично продовжені на час воєнного стану, у випадку не підтвердження інвалідності при повторному огляді медико-соціальною експертною комісією (далі – МСЕК). 

Насамперед доцільно зазначити, що можливість автоматичного продовження виплати пенсій по інвалідності на час воєнного стану прямо передбачено тільки в Законі України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон), а відтак стосується осіб, яким призначена пенсія відповідно до цього Закону. Законодавство Частина перша статті 30 Закону: Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону. Стаття 34 Закону: Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. 

Пункт 146 .1 Прикінцевих положень Закону: Для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв’язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану — не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду. 

Пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 8 березня 2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України»: Повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317.

При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

На підставі норм пункту 146 .1 Прикінцевих положень Закону одержувачам пенсій по інвалідності, які не мали можливості своєчасно пройти повторний огляд МСЕК, термін виплати відповідної пенсії продовжується автоматично до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану. Мінсоцполітики визначено такі обставини неможливості проходження огляду: 

  • перебування у районі проведення воєнних (бойових) дій; 
  • перебування в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
  • перебування  за кордоном України;
  •  призов на військову службу під час мобілізації, на особливий період; 
  • прийняття на військову службу за контрактом у період воєнного стану.

Виплата пенсії особам яким не підтверджено групу інвалідності припиняється із місяця, наступного за місяцем надходження висновку МСЕК до територіального органу Пенсійного фонду (положення пункту 146 .1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). Територіальний орган Пенсійного фонду не має права утримувати з пенсіонера кошти за період, що передує місяцю надходження інформації від МСЕК про невизнання його особою з інвалідністю, оскільки вини пенсіонера у цьому немає. Ці положення стосуються тільки одержувачів пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: 

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008; 

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;  

 - на гарячу лінію: 0800501720; 

- за тел. 044-299-74-08.