25/11/2022 14:40

25 листопада стартує щорічна Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства»

Домашнє насильство – не норма! Його не варто замовчувати!

Сьогодні, 25 листопада, стартує щорічна Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства», яка триватиме до 10 грудня.

Основною метою її проведення є привернення уваги до проблем подолання домашнього насильства, насильства за ознакою статі, жорстокого поводження з дітьми та протидії торгівлі людьми.

Ключовими датами кампанії визначено:

25 листопада – Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок;

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;

2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;

3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю;

5 грудня – Міжнародний день волонтера;

10 грудня – Міжнародний день прав людини.

У непростий час, який наразі переживає Україна, додержання права на захист від домашнього насильства не повинно вважатись другорядним.

Конституцією України задекларовано, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Широкомасштабна збройна агресія Російської Федерації на території України підвищує ризики вчинення домашнього насильства. Рятуючись від окупації, багато українців наразі вимушено проживають у непритаманних для себе умовах: багато сімей стали мешкати разом з родичами, інші – залишили свої домівки. Напружена ситуація, постійне хвилювання за життя і здоров’я своїх дітей і близьких, втрата місця роботи або зменшення доходів, може призводити до збільшення кількості конфліктів та проявів насильства.

Необхідно пам’ятати, що домашнє насильство - це не лише фізичне насильство, а так само психологічні образи, принизливе ставлення, умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, примушування до праці та інше.

Особа, яка зазнала домашнього насильства, має право на захист, допомогу, а також на притягнення кривдника до відповідальності, передбаченої законодавством.

У разі неналежного реагування органами влади, місцевого самоврядування або правоохоронними органами на випадки домашнього насильства, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постраждали від такого насильства, можуть звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

електронною поштою: hotline@ombudsman.gov.ua;

зателефонувати на гарячу лінію - тел.: 0800501720.


Ілюстрація з відкритих джерел