17/11/2023 09:59

В Одесі відкрили Центр захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя для дітей, які постраждали або стали свідками насильства

В Одесі вчора відкрили Центр захисту та соціально-психологічної підтримки у процесі правосуддя для дітей, які постраждали або стали свідками насильства, за моделлю Барнахус.

У заході взяла участь директор Департаменту моніторингу додержання прав дитини Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Алла Тарасюк. Також долучилися представники міжнародних організацій в Україні, державних органів, місцевих органів влади, Офісу Генерального прокурора, правозахисних організацій.

Проєкт «Впровадження моделі Барнахус  для захисту дітей, постраждалих від насильства», ініційований Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, реалізується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

Це вже восьмий подібний центр в Україні. Інші працюють у Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській, Миколаївській, Тернопільській, Чернівецькій областях та у Києві.

Алла Тарасюк зазначила, що Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини здійснюються заходи щодо моніторингу дотримання прав дітей,  у тому числі потерпілих від насильства.  

Вона розповіла про особливості проведення опитування дітей за моделлю Барнахус у Центрі захисту прав дитини. Саме сюди приїжджають діти після повернення з депортації чи примусового переміщення їх росіянами, аби в дружньому та безпечному середовищі поділитися болем, відчаєм та тривогами, які їм довелось пережити в найгірші хвилини свого життя.

«Коли на очах дітей вчиняються страшні злочини, в тому числі воєнні, правосуддя має бути максимально дружнім до них. І без того травмовані внаслідок насильства діти потребують середовища та умов, які б мінімізували наслідки травматизації. Тому не може не тішити, що процес масштабування Барнахусів в Україні не припиняється», - зазначила Алла Тарасюк.

Модель Барнахус апробована в США та країнах ЄС. Вона передбачає надання комплексної соціальної, психологічної, правової, медичної й інших видів допомог та послуг дітям-потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних із насильством.

Модель Барнахус промотує зміни у системі юстиції, дружньої до дитини. Ключова роль і головне завдання полягає в міждисциплінарній координації зусиль усіх дотичних до кримінального процесу суб’єктів (правоохоронних органів, психолога, за потреби лікарів) у найкращих інтересах дітей, постраждалих від насильства, в тому числі в умовах війни. Такий підхід дозволяє менше травмувати дитячу психіку при проведенні процесуальних дій, встановити з дитиною довірливе спілкування, отримати якісні свідчення, аби в подальшому запобігти повторній віктимізації (знову стати жертвою злочину).

У підсумку Алла Тарасюк подякувала міжнародним партнерам, ЮНІСЕФ, Офісу Генерального прокурора, Міністерству юстиції та всім причетним за впевнені кроки, а головне – результати, в реалізації моделі Барнахус в Україні.