17/06/2024 17:20

Захист прав українських дітей в умовах збройної агресії РФ на порядку денному в Женеві

В усіх діях РФ вбачається прагнення посилювати масштаби депортації й примусового переміщення українських дітей, аби якнайшвидше розірвати їхній зв’язок з Україною. Задля реалізації своєї геноцидної політики Росія не бачить жодних запобіжників.

На цьому наголосила Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова на засіданні спеціального комітету Бюро ПАРЄ, створеного для розв'язання проблем українських дітей, які постраждали від війни, засідання якого відбулося у Женеві.

Зустрічі у рамках засідання Комітету тривали у Міжнародному Комітеті Червоного Хреста та в Центральному агентстві з розшуку МКЧХ щодо зниклих безвісти або розлучених членів сімей (зокрема дітей). Спільно з представниками ПАРЄ, МКЧХ, ООН, УВКБ ООН, ЮНІСЕФ та інших організацій  учасники заходів шукали механізми подолання викликів, які щодень постають перед українськими дітьми наслідок вторгнення РФ. 

«Діти в Україні не мають щасливого дитинства під щоденними обстрілами, втрачаючи друзів та домівки. Українські діти в депортації та примусовому переміщенні мають щодень менше сили протистояти всеохопній загарбницькій політиці РФ, русифікації та стиранні їхньої ідентичності», - сказала Ірина Суслова.

Вона зазначила, що наразі зусиллями України, завдяки посередництву Держави Катар, партнерським міжнародним організаціям та громадського сектору вдалося повернути понад 700 дітей з тисяч депортованих й примусово переміщених, хоча під ризиком депортації насправді перебувають усі діти, які вимушено опинилися під владою агресора на ТОТ.

Ірина Суслова наголосила, що це питання Україною підіймається на всіх можливих майданчиках - у травні в Києві на засіданні Робочої групи 4 пункту Формули миру Президента України, на засіданнях Міжнародної коаліції за повернення українських дітей та є одним з питань Саміту миру у Швейцарії.

Принагідно вона висловила сподівання, що МКЧХ також зробить свій внесок у процес повернення дітей. «Ми бачимо в МКЧХ партнера у верифікації інформації й поверненні українських дітей додому. МКЧХ - це специфічна неурядова організація, наділена особливим статусом через згадку у Женевських Конвенціях. Вона не є підзвітною жодному з урядів. Водночас її принципи, зокрема нейтральності, повинні гарантувати їй доступ, який не має жодна зі сторін конфлікту. Вірю, що наша взаємодія стане рушійною силою для кожної дитини, яка через неправомірні дії росіян є насильно відірваною від дому», - сказала Представниця Уповноваженого.

Також протягом дня учасники заходу обговорювали:

- міжнародні стандарти захисту прав дитини та їх відповідність потребам дітей в Україні:

- становище  дітей в Україні, зокрема тих, які стали внутрішньо переміщеними особами;

- проблеми, з якими стикаються українські діти в країнах тимчасового перебування;

- рубі порушення представниками РФ прав українських дітей;

- ознайомилися з діяльністю Центрального агентства з розшуку МКЧХ щодо зниклих безвісти або розлучених членів сім'ї (зокрема дітей) в умовах міжнародного збройного конфлікту між РФ та Україною;

- обговорили подальші дії щодо повернення дітей.

Дякуємо партнерам за спільну роботу у надії забезпечити життя українських дітей відповідно до їх кращих інтересів та  притягнути до відповідальності винних у злочинах проти них росіян.