21/07/2023 10:13

За реагування Уповноваженого жителю Полтавщини поновили право на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини звернувся житель Полтавської області зі скаргою на відмову органом соціального захисту населення у призначенні йому державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Заявник через ментальні проблеми зі здоров’ям не має можливості працювати, періодично проходить амбулаторне лікування, а отже – перебуває в складних життєвих обставинах.

Разом з тим, починаючи з 2021 року, йому неодноразово було відмовлено в призначенні соціальної допомоги, оскільки згідно із пунктом 13 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» (зі змінами) (далі – Порядок № 632), під час обчислення соціальної допомоги для працездатних працюючих/непрацюючих осіб, які не мали доходів, для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються 0,5 розміру мінімальної заробітної плати. У випадку заявника врахування умовного доходу фактично призводило до того, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям не була йому призначена за результатом розрахунку через від’ємне значення.

Уповноважений неодноразово звертався до Міністерства соціальної політики України з обґрунтованими рекомендаціями щодо внесення змін до Порядку № 632 в частині неврахування умовного доходу окремим категоріям громадян. Рекомендації були враховані Міністерством частково: відповідно до змін, внесених в листопаді 2022 року до пункту 13 Порядку № 632, під час обчислення допомоги включаються фактично отримані особами доходи – у разі, коли вони:

  • перебували на строковій військовій службі;
  •  перебували у складних життєвих обставинах, пов’язаних із тривалою хворобою (не менше ніж три місяці підряд), підтвердженою висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
  • досягли віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не набули права на пенсійну виплату у зв’язку з відсутністю страхового стажу, передбаченого зазначеною статтею.

Враховуючи зміни у законодавстві, в ході розгляду звернення заявнику були надані роз’яснення щодо дій, які йому було необхідно вжити для реалізації права на соціальну допомогу.

На виконання наданих рекомендацій заявник подав до органу соціального захисту населення висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, який підтверджує те, що він перебуває в складних життєвих обставинах у зв’язку з тривалою хворобою. В результаті йому призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям з місяця звернення за її наданням (без врахування умовного доходу).

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08