22/09/2022 16:48

За реагування Уповноваженого поновлено право особи на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у липні 2022 року звернувся житель Харківської області щодо порушення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області (далі – ГУ ПФУ) його права як особи з інвалідністю з дитинства на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника з 01.06.2022 у зв’язку з неможливістю проходження повторного огляду медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) для підтвердження інвалідності.

Нормативно-правове регулювання 

1. Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон).

Стаття 38 Закону.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 Закону (зокрема якщо він є особою з інвалідністю).

2. Постанова Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» (зі змінами).

Передбачено перенесення строку повторного огляду, який припав на період дії воєнного стану на території України, для осіб з інвалідністю за умови неможливості направлення лікарсько-консультативною комісією їх на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 р. № 1317.

У такому випадку інвалідність продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд. 

Обставини справи

Згідно з випискою з акту огляду МСЕК заявник визнаний особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства на строк з 01.06.2019 по 31.05.2022, по зазначену дату йому виплачувалась пенсія у зв’язку з втратою годувальника.

В листі ГУ ПФУ заявника було повідомлено про припинення виплати пенсії з 01.06.2022, оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутні відомості про визнання його особою з інвалідністю з дитинства після 31.05.2022.

Позиція Секретаріату Уповноваженого 

Заявник має право на продовження пенсії в зв’язку з втратою годувальника як особа з інвалідністю з дитинства без результатів повторного огляду МСЕК у зв’язку із неможливістю своєчасно пройти переогляд МСЕК через бойові дії в Харківській області за аналогією, як це передбачено пунктом 14-6 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для виплати пенсії по інвалідності особам з інвалідністю у разі пропуску ними строку повторного огляду МСЕК в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Вжиті заходи реагування Уповноваженого 

Надані рекомендації Пенсійному фонду України та Міністерству соціальної політики України про вжиття заходів реагування для врегулювання на законодавчому рівні питання продовження територіальними органами Пенсійного фонду України виплати пенсій у зв’язку з втратою годувальника особам з інвалідністю з дитинства без результатів повторного огляду МСЕК в умовах дії в Україні правового режиму воєнного стану у зв’язку із неможливістю одержувачами пенсій із числа цих осіб своєчасно пройти переогляд МСЕК.

Результати розгляду

За дорученням Мінсоцполітики ГУ ПФУ поновило заявнику виплату пенсії з 01.06.2022 до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд МСЕК.

ВАЖЛИВО!

На законодавчому рівні питання автоматичного продовження виплати пенсії у зв’язку з втратою годувальника громадянам, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду МСЕК, врегульовується в законопроєкті № 7433 від 03.06.2022, який наразі опрацьовується у Верховній Раді України до другого читання.