19/05/2023 08:59

За реагування Уповноваженого поновили право працівникам ліквідованого Львівського заводу на отримання архівних довідок для реалізації їхнього права на пенсійне забезпечення

До Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у квітні 2023 року звернулась жителька м. Львова щодо порушення її права на отримання архівної інформації про свій страховий стаж та суми одержаної заробітної плати за період її роботи з 1982 по 2004 у ліквідованому ВАТ «Львівський завод телеграфної апаратури» для реалізації права на отримання пенсії в належному розмірі.

Нормативно-правове регулювання питання 

1. Закон України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» від 24 грудня 1993 р. № 3814 – XII

Частина четверта статті 22:

Ліквідація архівних установ здійснюється за рішенням засновників, власників або на інших підставах, передбачених законом. У цих випадках власник архівних документів зобов’язаний забезпечити їх збереженість відповідно до законодавства.

Стаття 35:

Надання архівних довідок, необхідних для забезпечення соціального захисту громадян, надання фізичним особам для користування в читальному залі архівної установи архівних документів, що належать державі, територіальним громадам, та архівних довідок судам, правоохоронним, органам державного фінансового контролю, а також юридичним і фізичним особам, які передали зазначені документи на зберігання, здійснюється безоплатно.

2. Типове положення про архівну установу сільської, селищної, міської ради, ради об'єднаної територіальної громади для централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових та інших правовідносин юридичних і фізичних осіб, що не належать до Національного архівного фонду, яке затверджено наказом Міністерства юстиції України 02 червня 2014 р. № 854/5, та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 05 червня 2014 р. за № 592/25369 (далі – Типове положення)

Підпункт 6 пункту 7: 

Трудовий архів відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує зберігання архівних документів ліквідованих юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, які здійснювали свою діяльність (були зареєстровані) на відповідній території, відповідно до умов та строків зберігання, визначених Міністерством юстиції.

3. Порядок приймання-передавання документів Національного архівного фонду та  інших архівних документів від однієї архівної установи до іншої, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19 липня 2017 р. № 2301/5, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 липня 2017 р. № 884/30752

Пункт 5:

Місце подальшого зберігання архівних документів у разі ліквідації державного архіву, архівного відділу, трудового архіву визначається розпорядчим актом про їх ліквідацію за погодженням з Укрдержархівом.

Обставини справи

Під час розгляду звернення встановлено, що у 2015 році комунальна установа Львівської міської ради «Трудовий архів» на підставі звернення ліквідатора ВАТ «Львівського заводу телеграфної апаратури» була готова прийняти його документи з кадрових питань (особового складу) на архівне зберігання, однак ліквідатор відмовився від послуг вказаної установи.

За інформацією Державної архівної служби України у порушення підпункту 6 пункту 7 Типового положення Комунальним закладом «Ужгородський районний трудовий архів Ужгородської районної ради» були прийняті на зберігання архівні документи ВАТ «Львівський завод телеграфної апаратури», яке не здійснювало свою діяльність (було зареєстроване) на відповідній території.

Зважаючи, що Ужгородською районною радою у грудні 2020 року було ухвалено рішення про ліквідацію Комунального закладу «Ужгородський районний трудовий архів Ужгородської районної ради», Ужгородська районна рада (як засновник), відповідно до частини четвертої ст. 22 Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» зобов’язана була забезпечити збереженість усіх архівних документів, що знаходились на зберіганні у Комунальному закладі «Ужгородський районний трудовий архів Ужгородської районної ради», однак своєчасно цього не виконала.

Таким чином, за період з 2020 по 2023 особи, які зверталися до Ужгородської районної ради за отриманням архівних довідок про свій страховий стаж та суми одержаної заробітної плати за період їхньої роботи у ВАТ «Львівському заводі телеграфної апаратури» не могли реалізувати, зокрема, право на отримання пенсії в належному розмірі.

Результати вжитих заходів реагування Уповноваженого

За інформацією Державного архіву Закарпатської області 02.05.2023 відбулася зустріч директора цього архіву Михайла Місюка, першого заступника голови Ужгородської райдержадміністрації Андрія Кушнірука та голови Ужгородської районної ради Юрія Фрінцко.

Під час зустрічі ухвалено рішення про виділення тимчасового приміщення для зберігання документів з кадрових питань (особового складу) близько 5 тис осіб, які проживали у м. Львові та Львівській області і працювали у ВАТ «Львівський завод телеграфної апаратури», по вул. Загорській, 10 та передати їх до архівного відділу Ужгородської райдержадміністрації за адресою: вул. Минайська, 14 а, м. Ужгород.

Таким чином, Секретаріатом Уповноваженого позитивно вирішене порушене заявницею у зверненні питання щодо прийняття на належне зберігання архівних документів ВАТ «Львівський завод телеграфної апаратури» та поновлено її право на отримання необхідної інформації та відповідних архівних документів для реалізації права на пенсійне забезпечення.

У разі порушення органами державної влади прав громадян можливо звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.