15/11/2024 16:26

Європейські стандарти захисту прав національних меншин (спільнот): підсумки візиту на Закарпаття

Офіс Омбудсмана продовжує здійснювати парламентський контроль за додержанням національного законодавства та ключових стратегій стосовно захисту прав національних меншин (спільнот) в Україні на всіх рівнях. 

Протягом 5-7 листопада відбувся спільний моніторинговий візит до Закарпаття з метою моніторингу імплементації: «Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини, в українському суспільстві на період до 2030 року»; Закону України «Про національні меншини (спільноти) України»; Державної цільової національно-культурної програми “Єдність у розмаїтті” на період до 2034 року. Окрему увагу під час моніторингу було приділено оцінці доступу до освіти, зокрема з можливістю навчання мовами національних меншин (спільнот). 

Візит об’єднав навколо себе як представників Ради Європи та Європейської Комісії, серед яких Халвард Горсет та Мартін Мюлек, так й усіх органів державної влади, відповідальних за впровадження високих стандартів щодо прав та гарантій національних меншин (спільнот) України. Зокрема участь у візиті взяли Представник Уповноваженого з рівних прав та свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Олександр Осіпов, Представник Уповноваженого у Закарпатській області Андрій Крючков, працівники Офісу Омбудсмана, представники Офісу Ради Європи України, Верховної Ради України, ДЕСС, МОН, Закарпатської ОВА та Національної поліції. 

Моніторинговий візит розпочався з круглого столу у місті Ужгороді за участю місцевої влади та громадських організацій, на якому було обговорено стан дотримання прав національних меншин (спільнот) у регіоні. Під час зустрічей з представниками румунської, словацької та угорської спільнот була надана можливість змістовно артикулювати власну позицію щодо додержання їхніх прав та свобод як національної меншини (спільноти) Україні. Сумісними зусиллями делегації було відвідано 14 об’єктів, серед яких: місця компактних поселень ромської та румунської спільнот у регіоні (села Концово, Порошково, місто Берегове); освітні заклади з румунською, словацькою та угорською мовами навчання; державні установи, зокрема відділи ДМС, РАЦС та ЦНАП у місті Мукачеві; ромські освітні центри, зустрічі з ромськими медіаторами. За результатами візиту представники Офісу Омбудсмана спільно з делегацією дослідили наявну ситуацію з дотримання прав та свобод національних меншин (спільнот) у регіоні. 

Серед важливих висновків: У відвіданих школах Закарпаття учні мають повною мірою доступ до навчання мовою відповідною національної меншини (спільноти), що свідчить про ефективну реалізацію оновленого Закону «Про національні меншини (спільноти) України. Частина ромської громади регіону залишається недокументованою та перебуває у складних соціально-побутових умовах.

Попри успішні досягнення в рамках реалізації пілотного проєкту «Документування осіб з-поміж ромської національної меншини (спільноти) та напрацювання юридичних механізмів спрощення цієї процедури» у місті Мукачево, існує необхідність у масштабуванні проєкту, а також додатковій підтримці ромських освітніх центрів. Розв’язання виявлених проблем ромської громади потребує постійної кооперації зусиль між органами державної влади, міжнародними, громадськими, благодійними організаціями та посиленні конструктивного діалогу між представниками територіальних громад та місцевим населенням. Наголошуємо, що уповноважені інституції та органи місцевого самоврядування мають діяти системно та злагоджено з метою ефективної реалізації державних цільових програм і побудови гармонійного та інклюзивного суспільства.

Візит організований у межах проєкту ЄС та Ради Європи «Підтримка впровадження європейських стандартів у боротьбі з дискримінацією та захисту прав національних меншин в Україні