11/11/2024 12:05

Як здійснюються пенсійні виплати громадянам України в умовах денонсації Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення: результати моніторингу

Працівники Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини протягом третього кварталу 2024 року здійснили позаплановий безвиїзний моніторинг додержання права громадян на належне пенсійне забезпечення в умовах денонсації Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав (далі – СНД) у галузі пенсійного забезпечення та набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 № 3674-IX (далі – Закон № 3674).

Моніторинг проводився шляхом:

  • аналізу нормативно-правових актів у сфері пенсійного забезпечення; матеріалів звернень громадян до Уповноваженого та здійснюваних за ними проваджень Уповноваженого щодо захисту їх прав на призначення пенсії з врахуванням до страхового стажу періодів трудової діяльності, набутих за межами України у республіках колишнього СРСР та держав-учасниць СНД; відомостей, одержаних на запити Секретаріату Уповноваженого, які надсилались до Міністерства соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики), Пенсійного фонду України (далі – ПФУ) та Головних управлінь ПФУ в областях та у м. Києві, а також даних з відкритих джерел інформації.

Законом № 3674, зокрема, врегульовується питання зарахування стажу, набутого за період роботи громадян в державах, які входили до складу колишнього СРСР та в державах-учасницях СНД.

При цьому періоди трудової діяльності особи, набутих нею в державі, з якою Україною укладено міжнародний договір у сфері пенсійного забезпечення, зараховуються до її страхового стажу та впливають на розмір пенсії на умовах такого договору.

Що стосується країн, з якими не укладено міжнародні договори в галузі пенсійного забезпечення, то для того, щоб особа, яка там працювала, змогла реалізувати своє право на пенсію, періоди роботи в таких країнах враховуватимуться при визначенні права на пенсію за віком, але не для обрахунку розміру її пенсії.

Законом № 3674 зобов’язано Кабінет Міністрів України протягом трьох місяців з дня його опублікування Закону забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

За результатами моніторингу встановили, що Мінсоцполітики майже протягом чотирьох місяців від дати набрання чинності Законом № 3674 не внесло до Кабінету Міністрів України проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання обчислення страхового стажу», що унеможливило призначення пенсій вказаній категорії громадян відповідно до цього Закону.

Згідно з позицією ПФУ призначення пенсії особам, яким відмовили у призначенні пенсії до набрання чинності Законом № 3674 та вказаного проєкту акта, відбудеться з дати подачі нової заяви, що вважаємо неприйнятним з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав у зв’язку із тривалим законодавчим врегулюванням проблемного питання.

Рекомендації Уповноваженого щодо вирішення питання призначення пенсії особам, яким відмовили у призначенні пенсії до набрання чинності Законом № 3674 підтримані Мінсоцполітики, яким наразі разом із ПФУ напрацьовується відповідний порядок.

Під час моніторингу також встановили, що ПФУ не забезпечив єдиного уніфікованого алгоритму дій територіальних органів у разі прийняття документів для призначення пенсії з урахуванням періодів роботи, набутих громадянами за межами України у республіках колишнього СРСР та у державах-учасницях СНД.

За результатами проведеного моніторингу звіт із зазначенням проблемних питань, які були виявлені під час моніторингу, та рекомендаціями Уповноваженого щодо їх усунення направили до Мінсоцполітики та ПФУ.