29/11/2023 16:10

Воєнні злочини РФ стосовно українських дітей: Представник Уповноваженого з прав дитини взяла участь у семінарі «Діти – жертви війни» в Індонезії

Представник Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова наголосила на викликах та наслідках депортації та примусового переміщення росіянами українських дітей на семінарі «Діти – жертви війни», який відбувся 27 листопада в столиці Індонезії Джакарті.

Захід був організований Центром стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) за участю представників Міністерства закордонних справ Республіки Індонезія, центральних органів виконавчої влади цієї країни, Посольства України в Республіці Індонезія,  Радниці-уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, міжнародних організацій.

Ірина Суслова зазначила, що масштаби злочинів, які РФ чинить проти дітей України, повинні бути відомі всім і кожному навіть за тисячі кілометрів від місця їх скоєння.

РФ щодня намагається посилити свій вплив на світову спільноту й переконати її у своїх «добрих намірах порятунку». Проте наші міжнародні друзі, партнери, і всі, хто може бути долучений до протидії цим ганебним і антилюдським діям представників РФ, мають бачити всю картину, а не окрему її частину.   

Представник Уповноваженого акцентувала увагу учасників семінару на брехливій риториці російського керівництва діяти в найкращих інтересах неповнолітніх громадян України на прикладі повернення українського юнака Богдана Єрмохіна, за звільнення якого вболівала вся країна.    

«Богдан бачив жахи тимчасово окупованого Маріуполя, навесні 2022 року був депортований у Росію і влаштований там під опіку. Не раз намагався втекти. Близько 20 місяців тривав у його житті цей жах. Так багато часу треба, щоб повернути його додому? Ні! Вистачить одного бажання того, хто ухвалює рішення», - сказала Представник Уповноваженого.

Ірина Суслова зазначила, що знадобились титанічні зусилля та координація дій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Офісу Президента України, українських і міжнародних правозахисних організацій, ЮНІСЕФ, а також посередництво держави Катар, щоб юнак нарешті опинився знову в Україні.

Вона розповіла присутнім, що таких щасливих повернень у нас 387 – саме стількох депортованих і примусово переміщених Росією дітей Україні вдалося повернути. Наразі ще 19 546 викрадених росіянами неповнолітніх (це ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно й верифікувати) чекають свого щасливого дня й можливості обійняти близьких вдома. При цьому Ірина Суслова зазначила, що дані не остаточні.

«Депортованих і насильницькі переміщених дітей може бути набагато більше. Адже ні Україні, ні міжнародні організації не мають доступу на тимчасово окупованих територій, щоб перевірити там дотримання прав українських дітей», - сказала Ірина Суслова.

Представник Уповноваженого  наголосила, що процес депортації з подальшою зміною особистих даних неповнолітніх громадян України погоджений у РФ  на найвищому політичному рівні, й апробований ще з 2014 року, коли було окуповано Крим.

Ірина Суслова окреслила ризики, які виникають після цього: «Часто дітям офіційно і досить швидко змінюють документи, віддають у прийомні сім’ї, поселяють у пунктах тимчасового розміщення за тисячі кілометрів від домівки з цинічною метою – ускладнити пошук, ідентифікацію та повернення дітей до України, та посилити процеси асиміляції, тобто «русифікації».

«Паспортизація, яка відбувається повсякчас, у деяких випадках відкриває чергові можливості для незаконного усиновлення дітей», - зауважила Ірина Суслова.

За її словами, ці та інші дії представників РФ є ознаками злочину геноциду, який щоденно вчиняється стосовно українських дітей.

«Ми не можемо змінити минулого дітей. Проте я переконана і щиро вірю, що всім нам під силу змінити майбутнє. Для цього потрібно небагато – щоб Росія повернула додому всіх неповнолітніх громадян України, яких вона під красивими наративами евакуації й порятунку цинічно викрала», - звернулась Ірина Суслова до учасників семінару.

Представник Уповноваженого подякувала організаторам та учасникам заходу за обговорення, обмін думками та підвищення обізнаності жителів Південно-Східної Азії  про критичну ситуацію, з якою стикаються українські діти після повномасштабного воєнного вторгнення РФ на територію України.

«Розуміння масштабів, наслідків депортації та примусового переміщення сприяє глибшому розумінню впливу війни на дітей і необхідності їхнього захисту», - підсумувала Ірина Суслова.