14/04/2025 11:55

Виконання рішень ЄСПЛ: проблеми захисту прав людини у місцях несвободи

Сьогодні Омбудсман України Дмитро Лубінець долучився до круглого столу «Шляхи імплементації рішень Європейського суду з прав людини у групі справ «Ігнатов проти України» та дотримання вимог статті 5 Конвенції».

Уповноважений нагадав, що ЄСПЛ розглядає скарги на порушення прав людини, коли національні суди не забезпечили ефективного захисту.

ЄСПЛ у рішенні «Ігнатов проти України» констатував порушення права на свободу та особисту недоторканність, гарантованого 5 статтею Європейської конвенції:

  •  тривале тримання під вартою без обґрунтування порушує принцип захисту від свавілля,
  •  відсутність належного обґрунтування продовження запобіжного заходу,
  •  несвоєчасний розгляд клопотань про зміну запобіжного заходу.

Уповноважений висловив свою позицію на ці порушення.

  •  Рішенням КСУ від 23 листопада 2017 року за конституційним поданням Уповноваженого ВР України з прав людини визнано неконституційним положення, що передбачало автоматичне продовження тримання під вартою. Його виключено з КПК України.
  •  Кожне судове рішення у кримінальному судочинстві повинне бути вмотивованим! Це стосується і скасування, зміни або продовження запобіжного заходу (ч. 3 ст. 331 КПК України).
  •  Мають місце непоодинокі випадки, коли прокурори не з’являються на засідання, не забезпечується участь підозрюваних, обвинувачених, а суди зволікають із передачею матеріалів до суду апеляційної інстанції. Наш Офіс надсилав листи за скаргами щодо цих питань. Омбудсман звертався до керівників прокуратур, після чого змінювали склад прокурорських груп і забезпечували їхню участь. Хоча жодного разу не визнано їхнє неприбуття без поважних причин.

 «Дякую Верховному Суду України за ініціативу проведення цього заходу! Такі обговорення допомагають формувати спільне бачення і шукати шляхи розв'язання системних проблем», — підсумував Дмитро Лубінець.