25/04/2025 15:46

Відвідування Южненського міського суду в Одеській області

Для виконання функцій національного превентивного механізму 17 квітня 2025 року група НПМ команда Представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Одеській області (далі — Представництво) здійснили відвідування Южненського міського суду Одеської області (далі – міський суд).

Мета відвідування — вивчення стану забезпечення прав обвинувачених (підсудних), засуджених осіб, які перебувають у приміщенні суду, доступності будівлі суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Під час моніторингового візиту група НПМ встановила, що суд знаходиться в двоповерховій будівлі, займаючи частину першого поверху. В будівлі також розміщено ряд держаних установ. Будівля має один головний та один запасний вхід.

У приміщені суду облаштований окремий під’їзд для спеціального конвойного автомобіля, через який відбувається конвоювання підсудних. Маршрут конвоювання обвинувачених відокремлений від загальнодоступних приміщень. Також наявні камери для підсудних.

Шлях маломобільних груп населення до центрального входу обладнаний пандусом з поручнями, контрастними маркуваннями, що полегшують пересування та орієнтацію людям з обмеженими можливостями руху. Санітарний вузол забезпечений спеціальним устаткуванням для маломобільних груп населення (осіб з інвалідністю).

В приміщенні обладнані 3 зали для судових засідань, 2 з яких призначені для слухання кримінальних проваджень. Співвідношення кількості камер для підсудних та кількості залів для розгляду кримінальних справ відповідає нормам.

В ході відвідування встановили, що зали судових засідань для розгляду кримінальних справ обладнані у необхідній кількості технічними засобами фіксування кримінального провадження та технічними засобами проведення дистанційного провадження в режимі відеоконференції, дотримано температурний режим, достатньо природного та штучного світла. Загородження для підсудних виготовлене із спеціального захисного скла, що відповідає встановленим вимогам.

Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється працівниками Територіального управління Служби судової охорони в Одеській області, якими ведеться перевірка документів та реєстрація пропуску осіб до приміщень суду.

Штатна чисельність працівників апарату становить 16 осіб, в тому числі суддів – 3.

Канцелярія суду, у якій приймаються судові справи і кореспонденція та видаються копії процесуальних документів, розташована на першому поверсі будівлі.

У приміщенні суду встановлені інформаційні стенди з наявною інформацією про графік прийому громадян, про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, телефони гарячих ліній, правила та обов’язки учасників судових процесів, безоплатної правової допомог тощо.

Водночас моніторингова група виявили ряд недоліків, які можуть свідчити про порушення прав людини, а саме:

  • відсутнє укриття в приміщенні;
  • на фасадному вході до приміщення демонтована кнопка виклику працівника суду;
  • відсутня кімната для роботи адвоката з підсудним (засудженим);
  • на вході в будівлю суду не працює арочний металодетектор, призначений для виявлення заборонених предметів, що підвищує ризик пронесення таких речей.

За результатами моніторингового відвідування буде складений звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.