02/06/2023 17:01

Відвідування Вільховецького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю на Хмельниччині

У межах національного превентивного механізму працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец, представники громадських організацій Олег Григор’єв та Галина Хруленко здійснили відвідування комунальної установи Хмельницької обласної ради «Вільховецький будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю» (далі – будинок-інтернат, заклад), з метою моніторингу додержання прав підопічних закладу, а також дотримання прав людини в умовах воєнного стану.

Будинок-інтернат є стаціонарним інтернатним закладом соціального захисту, що утворений для цілодобового проживання (перебування) та догляду за громадянами похилого віку та особами, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового, медичного обслуговування, соціальних послуг і комплексу реабілітаційних заходів.

Територія закладу охайна та доглянута, з облаштованими для мешканців закладу зонами для відпочинку: альтанки, лавки, привабливий ландшафтний дизайн.

Заклад розташований в одноповерховій будівлі, всі входи/виходи з якої обладнані відповідними пандусами. Приміщення закладу мають охайний вигляд, без сторонніх запахів. Коридори в будинку-інтернаті облаштовані функціональними поручнями. У житлових кімнатах мешканців закладу створені належні умови проживання, панує домашня атмосфера.

Протягом усього дня підопічні мають можливість користуватися гарячою водою, не обмежені у користуванні санітарно-гігієнічними кімнатами, які є пристосованими та доступними для осіб з інвалідністю.

Згідно із відомостями Ліцензійного реєстру МОЗ з медичної практики, будинок-інтернат має ліцензію на провадження медичної практики. Тому, підопічні закладу забезпечені цілодобовим медичним обслуговуванням та належним спостереженням за станом здоров’я, в тому числі відповідно до призначень лікарів. Керівництвом будинку-інтернату організовано проведення щорічного медичного огляду підопічних профільними лікарями.

Підопічні із інвалідністю забезпечені технічними та іншими засобами реабілітації, а також забезпечені спеціальними засобами для догляду, зокрема: функціональними ліжками, медичним обладнанням для відновлення і поліпшення рухової активності, полегшення пересування людей похилого віку та засобами малої механізації.

З дотриманням вимог щодо забезпечення натуральних добових норм харчування, у закладі підопічним організовано чотириразове харчування. У харчоблоці закладу створені умови для дотримання технології приготування страв та зберігання продуктів.

Для відпочинку та дозвілля підопічних у закладі облаштовано одну велику кімнату для денного відпочинку, в якій для підопічних постійно організовуються різноманітні тематичні зустрічі з нагоди відзначення державних та релігійних свят, проводяться концерти за участі учнівських колективів, працівників культури, організовується перегляд тематичних кінофільмів, проводяться заняття з художньої творчості: ліплення виробів з пластиліну, розмальовування контурних зображень, картин, проводяться заняття з вишивки тощо. Постійно проводяться бесіди з підопічними, голосні читання книг, друкованих засобів масової інформації. Улюбленим дозвіллєвим заняттям підопічних є співи.  Всі заняття та заходи у закладі проходять у теплій та дружній атмосфері.

Про життя підопічних у закладі, їх дозвілля та відпочинок можна відслідкувати в соціальній мережі Facebook, на сторінці закладу, за посиланням: https://www.facebook.com/groups/659836041898107.

Варто відзначити, що керівництво закладу продемонструвало максимальну відкритість при проведенні огляду приміщень, наданні документації та інформації, забезпечило можливість безперешкодно спілкуватися з мешканцями. Варто відмітити, що керівництво та персонал будинку-інтернату докладають максимум зусиль для створення комфортних та гідних умов для мешканців закладу.

Члени групи НПМ переконались, що в закладі до кожного підопічного існує індивідуальний підхід, а працівники будинку-інтернату шукають нові інноваційні підходи в реабілітації, задля поновлення можливостей підопічних до самообслуговування та повноцінного соціального життя.

Вільховецький будинок-інтернат для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю - це зразковий приклад того, як повинні виглядати інтернатні заклади для людей похилого віку. Група національного превентивного механізму побажала адміністрації і персоналу закладу завершити задумане і своїм прикладом надихати інших колег на зміни.