28/11/2023 16:02

Відвідування Рашівського психоневрологічного будинку-інтернату у Полтавській області

Працівники Офісу Омбудсмана у Полтавській області Владислав Носенко, Лариса Кармазін-Денисенко, з представником громадської організації Сергієм Безою та фахівцем з питань надання психіатричної допомоги Андрієм Гулем, в межах реалізації національного превентивного механізму, здійснили планове відвідування Рашівського психоневрологічного будинку-інтернату (далі – Рашівський ПНІ, заклад).

Рашівський психоневрологічний будинок-інтернат є неприбутковим, стаціонарним інтернатним закладом для соціального захисту, що утворений для тимчасового або постійного проживання/перебування осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, які за станом здоров’я потребують стороннього догляду, соціально-побутового обслуговування, надання медичної допомоги, соціальних послуг та комплексу реабілітаційних заходів і яким згідно з висновком лікарської комісії за участю лікаря-психіатра не протипоказане перебування в інтернаті.

Рашівський ПНІ розрахований на перебування 75 осіб. На день відвідування в закладі  перебувало 75 осіб ( 12 осіб – жінки, 63 особи – чоловіки), серед яких 32 підопічних – особи, визнані у встановленому законодавством порядку недієздатними (заклад є опікуном над 18 особами).

Територія закладу огороджена, облаштована лавками. Вхід і вихід з території здійснюється через перепускний пункт. У закладі відсутнє тимчасове укриття, під час сигналу «Повітряна тривога» використовується правило «двох стін».

Рашівський ПНІ надає медичну допомогу підопічним відповідно до ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальностями: психіатрія, за спеціальністю молодшого спеціаліста з медичною освітою: сестринська справа за місцем провадження діяльності.

Підопічні мають змогу вільно переміщуватися по території закладу, відвідують кімнати для перегляду телепередач, малюють та вишивають  картини.   

Підопічних забезпечено чотириразовим харчуванням, під час інтерв’ювання скарги на якість харчування не надходило.

Скарг від підопічних на жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання з боку персоналу до них не надходило.

Водночас, за результатами відвідування установи виявили наступні порушення прав підопічних на достатній життєвий рівень:

не забезпечено належне ведення первинної медичної документації;

не проводиться гематологічний контроль при тривалому прийомі препарату Клозапін;

психіатричні діагнози встановлюються лікарем загальної практики;

не дотримано порядок використання особистих коштів підопічних;

у посадових інструкціях відсутні положення про заборону катування, жорстокого або такого, що принижує гідність, поводження з підопічними;

потребує проведення ремонту банно-пральний комплекс;

відсутні кабінки/перегородки при проведенні санітарно-гігієнічних процедур;

потребують заміни ліжка та матраци.

Необхідність проведення ремонтів у житлових кімнатах.

З метою усунення порушень до компетентних органів будуть скеровані відповідні листи та акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.