08/08/2023 15:03

Відвідування Новосанжарського районного суду Полтавської області

Представником Уповноваженого у Полтавській області Владиславом Носенком, працівником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ларисою Кармазін-Денисенко та регіональними координаторами взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Полтавській області Сергієм Безою, Вірою Яковенко в межах реалізації національного превентивного механізму здійснено планове відвідування Новосанжарського районного суду Полтавської області.

Мета відвідування – перевірка доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

Суд розміщений у двох різних будівлях. У першій двоповерховій адміністративній будівлі, суд знаходиться на 2 поверсі. У другій двоповерховій адміністративній будівлі, суд знаходиться на 1 поверсі.

Згідно паспортів будівель (приміщень) Новосанжарського районного суду Полтавської області, у суді 2 зали для судових засідань: зали для слухання кримінальних проваджень, облаштовані боксом з органічного скла. Зали технічно оснащені для проведення судових процесів онлайн.

За результатами відвідування виявлено значні порушення прав людини:

  • для спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) обвинувачених (підсудних), засуджених (з урахуванням існуючих технічних характеристик) відсутні спеціальні бокси та обладнані огороджені стоянки для спеціального автотранспорту варти. Спеціальний конвойний транспорт здійснює посадку (висадку) обвинувачених (підсудних), засуджених з центрального боку будівель;
  • камери для підсудних, приміщення конвою – відсутні;
  •  у приміщеннях суду відсутні кімнати для роботи адвоката з підсудними (засудженими), що позбавляє цих осіб права на конфіденційне побачення з адвокатами (спілкування із захисником відбувається лише в залі суду через загородження у присутності конвою у межах досяжності слуху та/чи учасників судового засідання);
  • у суді відсутні окремі кімнати для роботи прокурорів, адвокатів;
  • неможливість вільного доступу маломобільних груп населення до будівлі суду та вільного пересування у приміщенні суду (санітарно-гігієнічна кімната в суді не обладнана з дотриманням встановлених будівельних норм для маломобільних груп населення (осіб з інвалідністю). Відсутній ліфт, підйомник. З усних пояснень працівників суду з’ясовано, що у разі участі у судовому засіданні осіб з числа маломобільних груп населення, працівниками суду та судової охорони за необхідності надається допомога для потрапляння до залу судових засідань, що розташований на 2 поверсі;
  • відсутні санітарні вузли для підсудних;
  • у порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом від 30.12.2014 № 1417, протипожежна система не облаштована належним чином, а саме: відсутні датчики диму, усі вогнегасники мають протерміноване технічне обслуговування (останнє проводилося у 2018 році), що загрожує життю людей у разі виникнення пожежі;
  • відсутнє укриття, відсутнє підвальне приміщення, яке може використовуваться в якості тимчасового укриття.

З метою усунення виявлених порушень прав і свобод засуджених та ув’язнених Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини будуть скеровані до компетентних органів відповідні акти реагування.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.