12/11/2024 10:46

Відвідування Новодністровського міського суду Чернівецької області

У рамках виконання національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких що принижують гідність, видів поводження та покарання, на підставі статей 13, 191, 22 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» моніторинговою групою в складі Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Ірини Ісопенко, працівників Секретаріату Уповноваженого Аліни Пітей-Маляр і Олександра Сидоренка та регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Аріни Лупу здійснили відвідування Новодністровського міського суду Чернівецької області (далі – суд).

Мета відвідування – вивчення стану забезпечення прав обвинувачених (підсудних), засуджених осіб, які перебувають у приміщенні суду, доступності суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення.

Суд розміщується у орендованій будівлі, а саме у багатоповерховому будинку на першому поверсі. Для розгляду кримінальних справ облаштована 1 зала судового засідання, в якій розміщена кабіна для підсудних з огорожею зі спеціального захисного скла. Всі вікна приміщення суду заґратовані, відповідно до вимог. У суді наявна укомплектована аптечка невідкладної медичної допомоги. Також, є в справному технічному стані кнопка виклику працівника суду для осіб з обмеженими можливостями. Встановлено наявність бутлів з питною водою в залі судового засідання для розгляду кримінальних справ. Також, була встановлена наявність найпростішого укриття.

Водночас моніторингова група виявила ряд недоліків, які можуть свідчити про порушення прав людини. Групою НПМ встановлено, що умови утримання обвинувачених (підсудних), засуджених у міському суді та задоволення їхніх базових потреб не відповідають загальноприйнятим та європейським стандартам та визначеним національним законодавством нормам, згідно з якими в кожному приміщенні суду мають бути приміщення для конвою та камери для тримання обвинувачених (підсудних), засуджених. У суді такі камери відсутні. Також немає кімнати для роботи адвоката з обвинуваченими (підсудними), засудженими, що призводить до відсутності можливості реалізації права на конфіденційне побачення цих осіб із захисником.

Розроблений маршрут конвоювання має певні недоліки. Транспортування обвинувачених (підсудних) та засуджених здійснюється за маршрутом «спеціальний автомобіль – зала судових засідань – спеціальний автомобіль» через основний (центральний) вхід.

Окремий під’їзд для спеціального автотранспорту та місце для посадки й висадки обвинувачених (підсудних) і засуджених не облаштований, відсутній спеціальний бокс або огороджена стоянка. Маршрут конвоювання не ізольований.

Відповідно до вимог законодавства щодо безбар’єрного простору, доступність приміщення суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення забезпечена частково. При вході до суду наявний зовнішній пандус, проте його уклон не відповідає вимогам безбар’єрності.

За результатами моніторингового відвідування Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини буде складено звіт та направлено до компетентних органів відповідні акти реагування з метою усунення виявлених порушень.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.