06/09/2023 16:28

Відвідування Коломийського психоневрологічного інтернату для жінок на Івано-Франківщині

У межах реалізації національного превентивного механізму моніторингова група у складі працівника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмили Непийводи та регіонального координатора взаємодії з громадськістю в Івано-Франківській області Світлани Дем’янчук здійснила відвідування Коломийського психоневрологічного інтернату Івано-Франківської обласної ради.

Під час відвідування встановлено, що установа розрахована на 60 місць, на момент візиту в ній перебувало 59 жінок, з яких 37 визнані недієздатними; 57 мають інвалідність (І гр. 20 осіб, ІІ гр. 19 осіб, ІІІ гр. 17 осіб).  

Чисельність персоналу становить 51 працівник. При цьому 12 посад є вакантними, зокрема, лікарів (3), середнього медичного персоналу (3), психолога (1), фахівця з фізичної реабілітації (1) та інших, що негативно пливає на якість надання соціальних та медичних послуг підопічним.

Під час відвідування скарг на неналежне, жорстоке чи таке, що принижує гідність поводження, від підопічних не надходило. Жінки охайно одягнуті, забезпечені сезонним одягом, взуттям, а також засобами особистої гігієни та реабілітаційними засобами.

В інтернаті організовано чотириразове харчування. Видатки на харчування на особу в день становлять 88,86 грн., на медичне забезпечення –  17,38 грн. Інтернат має ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики. Також підопічні мають укладені декларації з сімейним лікарем. Проводяться щорічні медичні огляди жінок. 

Водночас моніторинговою групою виявлено порушення прав підопічних інтернату. Зокрема не забезпечується гемолітичний контроль підопічним, яким тривалий час призначаються медичні препарати з діючою речовиною клозапін, що може призвести до тяжких наслідків для їхнього здоров’я.

В інтернаті не проводиться робота щодо поновлення підопічним у визначених законодавством випадках їхньої дієздатності. За словами керівництва, жодна з підопічних не здатна до повернення у суспільство. При цьому статтею 23 Закону України «Про психіатричну допомогу» передбачено, що адміністрація установи має забезпечувати огляд підопічних лікарсько-консультативною комісією за участю лікаря-психіатра щодо вирішення питань доцільності подальшого перебування в інтернаті підопічних та поновлення дієздатності тих, які визнані недієздатними або обмежено дієздатними.

В інтернаті налагоджено облік витрат особистих коштів недієздатних підопічних, проте кошти недієздатних підопічних не витрачаються на їхні потреби, а накопичуються на банківських рахунках.

Не забезпечено безбар’єрного середовища, а встановлені пандуси не відповідають вимогам будівельних норм.

Проблеми та недоліки, виявлені в результаті відвідування, обговорювалися членами моніторингової групи з керівництвом інтернату. Підготовлені акти реагування Уповноваженого буде направлено до керівництва Івано-Франківської обласної військової адміністрації та об’єкта моніторингу.