22/04/2025 17:56

Відвідування Центру соціально-психологічної реабілітації дітей у Чернівецькій області

Регіональною моніторинговою групою вдруге здійснено візит до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації (далі – Центр). До складу групи ввійшли – Представник Уповноваженого у Чернівецькій області, головний спеціаліст Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого та представник громадськості.

Відповідно до установчих документів Центр створений для соціального захисту дітей віком від 3 до 18 років, які опинилися у складних життєвих обставинах, надання їм комплексної соціальної, психологічної, педагогічної, медичної, правової та інших видів допомоги та розрахований на одночасне перебування 30 дітей.

У Центрі функціонують відділення соціальної, психологічної, педагогічної діагностики та реабілітації, лікувально-профілактичне відділення, бухгалтерська та юридична служби.

Штатна кількість посад – 40, з них: 1 вихователь методист, 6 вихователів, 4 помічників вихователя, 2 практичних психологи, 6,5 одиниць медичних працівників.

На день візиту у закладі на стаціонарному перебуванні було 28 дітей, на денному – 2 дітей, з них 4 дітей з інвалідністю.

Реабілітаційні послуги надаються відповідно до індивідуальної програми соціально-психологічної реабілітації дитини, яка передбачає заходи виховного характеру, спрямовані на корекцію навчання, емоційного стану дитини, формування особистісних якостей.

Соціально-медичну реабілітацію та оздоровлення дітей, які перебувають у Центрі, забезпечують фахівці лікувально-профілактичного відділення.

З метою дотримання права на освіту діти шкільного віку навчаються у Чернівецькій гімназії № 18. Учні, які мають медичні покази та висновки інклюзивно-ресурсного центру, здобувають освіту у Чернівецькій спеціальній школі № 3.

Вихованці Центру забезпечені п’ятиразовим харчуванням. Для задоволення потреб дітей наявний достатній запас засобів особистої гігієни, речей першої необхідності, сезонного одягу та медикаментів.

Під час моніторингу виявлено ряд порушень та недоліків, які мають місце за попередніми візитами та продовжують впливати на стан додержання прав дітей, зокрема:

  • вихованці у Центрі перебувають понад встановлений законодавством строк, що порушує їх право на виховання у сім’ї та належний життєвий рівень;
  • недотримано житлових норм проживання у кімнатах на одну дитину, що порушує вільний простір дитини;
  • недостатня кількість матеріально-технічного забезпечення, що порушує їх право на достатній життєвий рівень;
  • відсутня ліцензія на здійснення медичної практики, що впливає на додержання права на охорону здоров’я;
  • відсутня архітектурна доступність Центру;
  • не забезпечено виконання індивідуальної програми реабілітації дитини, що порушує права дітей з інвалідністю;
  • не укладено договір про організацію навчання із Чернівецькою спеціальною школою № 3;
  • формальний підхід служб у справах дітей до оформлення індивідуальних планів соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, що порушує право дитини на належний захист з боку держави та отримання відповідних соціальних послуг;
  • відсутність реагування Служби у правах дітей виконавчого комітету Рукшинської сільської ради та Служби у справах дітей Го­рі­шньо­ше­ро­ве­цької сільської ради на листи-запити Центру, що впливає на якісне надання соціальних послуг дітям, які перебувають та обліку у цих установах.

За результатами моніторингового візиту готується звіт та відповідне реагування.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • за номером: 0 800 501 720; 044 299 74 08.