01/07/2024 11:34

Відвідування Борзнянського районного суду на Чернігівщині

Працівники Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області разом з громадським монітором, у межах реалізації національного превентивного механізму відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких що принижують гідність, видів поводження та покарання, здійснили відвідування Борзнянського районного суду Чернігівської області.

Моніторингове відвідування є плановим, попереднє відвідування не здійснювалось.

Групою НПМ з’ясовувались питання доступності громадян до судочинства, умов перебування громадян у суді, тримання підсудних, доступності суду для осіб з інвалідністю.

Борзнянський районний суд розташований у двоповерховій будівлі, яка має прилеглу територію. З метою доступу до приміщення осіб з інвалідністю вхід обладнаний пандусом, проте він не відповідає необхідним стандартам, та встановлено кнопку виклику персоналу.

У суді є три зали судових засідань, дві з яких розміщені на другому поверсі. Одна зала пристосована для розгляду кримінальних проваджень, в ній встановлена кабіна зі спеціального захисного скла для розміщення обвинувачених (підсудних).

Внутрішнє планування не дозволяє в повній мірі обладнати всі необхідні приміщення, визначені вимогами Державних будівельних норм України  В.2.2-26:2010 «Будинки і споруди. Суди» та забезпечити вимоги інших нормативних актів, які передбачають утримання обвинувачених (підсудних, засуджених).

За результатами моніторингового відвідування з’ясовано, що:

  •  в будівлі суду не передбачено ізольованого маршруту для підсудних (засуджених) від камери до зали судового засідання для розгляду кримінальних справ;
  • не обладнано бокс для заїзду спеціального автотранспорту варти та посадки (висадки) обвинувачених (підсудних), засуджених або огороджена стоянка для спеціального автотранспорту варти біля зовнішнього спеціального входу;
  • не відповідає міжнародним та національним стандартам;
  • у суді не забезпечено безбар’єрне пересування в ньому  осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп.

За результатами моніторингового відвідування  буде складено звіт та направлено до компетентних органів відповідні акти реагування з метою усунення виявлених порушень.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.