08/09/2022 11:24

Відбувся круглий стіл «Підтримка ВПО в Івано-Франківську та області – нагальні проблеми і довгострокові стратегії підтримки»

В Івано-Франківську відбувся круглий стіл «Підтримка ВПО в Івано-Франківську та області – нагальні проблеми і довгострокові стратегії підтримки», під час якого представлено результати дослідження глибинних потреб внутрішньо переміщених осіб та напрацьовані на їхній основі рекомендації для врахування при розробці програм підтримки та інтеграції ВПО у громадах Івано-Франківщини.

Участь у круглому столі взяли співробітники регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області Людмила Непийвода та Світлана Дем’янчук. Загалом захід об’єднав майже 40 представників місцевих органів влади, надавачів адміністративних послуг, соціальних служб, правоохоронних органів, системи охорони здоров’я, правозахисників, активних ВПО з різних областей, громадськості та міжнародних партнерів.

Під час обговорення Людмила Непийвода відзначила активну діяльність ГО «Д.О.М.48.24» та тісну співпрацю з регіональним представництвом Уповноваженого з питань захисту прав ВПО та запобігання їхній дискримінації.

Крім цього, Людмила Непийвода наголосила, що нові виклики, з якими стикнулася Україна після початку широкомасштабного вторгнення РФ, зумовили і нові підходи в роботі Офісу Омбудсмана. Саме тому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини ухвалив рішення про створення окремої структури, завданням якої є захист прав цивільних осіб, постраждалих від збройної агресії проти України, - внутрішньо переміщених осіб, українців, які виїхали до інших держав, осіб, що перебувають на тимчасово окупованих територіях чи в районах проведення бойових дій, цивільних осіб, постраждалих від збройної агресії та депортованих до РФ. Вона поінформувала, що представником Уповноваженого з прав громадян, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, призначена Ольга Алтуніна, надала контакти для комунікації.

Людмила Непийвода звернула увагу на важливості та необхідності проведення в Івано-Франківській області подібних заходів задля оперативного реагування на проблемні питання і порушення, з якими стикаються ВПО за новим місцем проживання та комплексного їх вирішення.

Учасники круглого столу також мали змогу представити свої організації та спектр підтримки, яку вони надають ВПО в Івано-Франківську та області, що дозволить спростити взаємодію між агентами підтримки й у подальшому покращити доступ до інформації.

За результатами проведеного дослідження та обговорення підготовлено відповідні висновки і рекомендації круглого столу, зокрема щодо:

- посилення взаємодії між залученими сторонами;

- долучення різних категорій ВПО до обговорень аналізу ситуації, розробки планів і програм підтримки та ухвалення відповідних рішень;

- організації моніторингу місць компактного проживання ВПО, прояснення ситуації з термінами проживання у них;

- розробка концепції доступного житла, сприяння його будівництву/облаштуванню;

- проведення додаткової підготовки фахівців із соціальної та психологічної роботи;

- сприяння у працевлаштуванні ВПО;

- удосконалення комунікації в області щодо актуальних можливостей підтримки ВПО;

- сприяння реалізації права дітей ВПО на дошкільну, шкільну, позашкільну освіту, забравши «бар’єри» в користуванні цими послугами;

- відслідковування та викорінювання дискримінаційних висловлювань та дій стосовно ВПО, зокрема від посадовців, депутатів, лідерів думок.

Дослідження проведено партнерською громадською організацією «Д.О.М.48.24» за підтримки Уряду Канади у рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується організацією Пакт. З результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням: https://dom4824.org/doslidzhennya-potreb-vpo/.