17/08/2022 14:04

Відбувся круглий стіл «Імплементація моделі Барнахус в Україні: поточні результати і перспективи»

Сьогодні в рамках Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх відбувся круглий стіл «Імплементація моделі Барнахус в Україні: поточні результати і перспективи».

Від імені Уповноваженого участь у засіданні круглого столу взяла представник з дотримання прав дитини та сім’ї Аксана Філіпішина.

Модель «Барнахус» передбачає створення багатопрофільної міжвідомчої команди, до якої входять представники правоохоронних органів, кримінального судочинства, служб захисту дітей, а також медичні працівники і працівники сфери захисту психічного здоров’я, які співпрацюють, щоб забезпечити дітям-жертвам та свідкам насильства скоординований ефективний захист, послуги та правосуддя, дружнє до дітей.

Роль Барнахусів стала ще важливішою після повномасштабного вторгнення РФ, внаслідок якої травмувань зазнали вже 712 дітей.

Саме тому слід переконатись, що спеціалісти центрів Барнахус готові до роботи з дітьми, постраждалими від війни.

Від початку відкриття першого центру Барнахус минуло більше року. Наразі центри по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів, є у Вінниці, Миколаєві та Тернополі. Найближчим часом заплановано відкриття таких центрів у Києві та Одесі.

Уповноважений заохочує перейти до моніторингу ефективності роботи таких центрів, щоб виявити напрями, які необхідно удосконалити задля забезпечення найкращих інтересів дітей.

Також слід об’єднати зусилля в посиленні адвокації та сприянні якнайшвидшому розгляді у Верховній Раді України проєктів законів «Про юстицію, дружню до дитини» (реєстр. № 5617 від 04.06.2021) та «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо юстиції, дружньої до дитини» (реєстр. № 5618 від 04.06.2021).

Ці законопроєкти мають стати пріоритетними для розгляду Парламентом, адже закріплення порядку проведення слідчих (розшукових) дій з використанням методики Барнахус у законі є умовою для її використання у всіх кримінальних провадженнях за участю дітей.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини підтримує розвиток мережі центрів, що дозволяють уникати повторного травмування дитини, яка постраждала або стала свідком насильства. Крім того, ця модель підтримується Лансаротським комітетом Ради Європи, відповідальним за захист дітей від сексуального насильства та експлуатації, як найефективніша з точки зору найкращих інтересів дитини у рамках правосуддя, дружнього до дитини.