30/09/2022 16:39

В останній день вересня в Україні відзначають день усиновлення

Усиновлення - це найкращий захист та турбота для дитини, яка залишилась без батьків. Водночас в умовах воєнного стану тема усиновлення особливо чутлива та ще більш відповідальна.

Життя кожної людини, як дорослої так і дитини, змінилось в Україні 24 лютого 2022 року разом з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Так, в умовах воєнного стану, на жаль, зростає кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Але не всі діти, які осиротіли, чи залишились без батьківського піклування отримали підстави для усиновлення, адже є випадки коли відсутні документи, які засвідчують смерть батьків, відсутні рішення судів про визнання їх померлими чи безвісти зниклими.

На сьогодні на обліку дітей, які можуть бути усиновлені, перебуває понад 16 тисяч дітей.

За оперативними даними служб у справах дітей за 8 місяців цього року в Україні було усиновлено 479 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них: громадянами України – 391, іноземцями – 88 (до введення воєнного стану)

У такий нелегкий для України воєнний час українці не відмовляються від свого бажання допомогти дітям, які осиротіли, оточити їх своєю любов’ю та увагою, взяти у свою сім’ю.

На обліку кандидатів в усиновлювачі перебуває понад 1017 сімей та одиноких громадян України, які готові прийняти дитину на правах рідної.

Проте тривалий час в умовах воєнного стану не було врегульовано проблемні питання обліку дітей, які набули підстав для усиновлення, зокрема тих, які тимчасово евакуйовані, обліку кандидатів в усиновлювачі, які змушені змінити місце проживання, здійснення нагляду за умовами проживання і виховання усиновленої дитини у такий період.

Офіс Уповноваженого долучився до врегулювання проблемних питань на законодавчому рівні, надавши пропозиції, які було враховано.

16 серпня 2022 з метою захисту інтересів дітей Урядом затверджено зміни до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей щодо особливостей усиновлення під час воєнного стану.

Зокрема, відтепер:

• діти, які тимчасово переміщені (евакуйовані) за межі України, та набули підстави для усиновлення за кордоном, беруться на місцевий облік після їх повернення в Україну;

• діяльність щодо усиновлення дитини у разі її тимчасового переміщення (евакуації) всередині країни провадить служба у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини;

• у разі припинення в регіоні проведення підготовки кандидатів в усиновлювачі дозволено брати на облік громадян, які не пройшли курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Проте такі кандидати в усиновлювачі зобов’язані пройти відповідний курс підготовки після відновлення навчання.

• збільшено строк дії документів кандидатів в усиновлювачі та висновку про можливість бути усиновлювачами до 18 місяців;

• встановлено особливий порядок усиновлення громадянам України, які проживають за межами України, та іноземцям. Наразі в умовах воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення запроваджено мараторій на усиновлення іноземними громадянами,крім випадків, коли усиновлювач є родичем дитини, або вирішується питання про усиновлення дитини, яка є рідним братом/сестрою раніше усиновленої ними дитини.

В цей день слова вдячності усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям, які вже прийняли в свої сім’ї дітей, які при різних обставин втратили найрідніших.

Не випадково День усиновлення збігається з православним святом вшанування пам’яті святих Віри Надії Любові та матері їх Софії.

Віримо у Перемогу України та мріємо, аби кожна дитина була захищена та зігріта батьківською любов’ю.