19/07/2023 10:04

Уповноважений вітає рішення Європейського суду з прав людини, який відмовив Росії у задоволенні позовних вимог проти України

18 липня Європейський суд з прав людини оголосив рішення у справі «Росія проти України», за заявою Російської Федерації, та відмовив у задоволенні позовних вимог країни-агресора.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець нагадує, що влітку 2021 року РФ подала до ЄСПЛ заяву за 10 групами звинувачень. Зокрема, вони звинувачували Україну у нібито адміністративній практиці вбивств, викрадень, примусового переселення, втручання у виборче право, обмеженнях на використання російської мови та напади на російські посольства і консульства. У цій скарзі Росія також спробувала приписати Україні відповідальність за катастрофу авіалайнера MH17. Більше того, РФ скаржилась на блокування Північнокримського каналу та просила суд зобовʼязати Україну відновити подачу води до Криму та припинити «утиски» у використанні російської мови.

Відтак, Уряд Росії стверджував про порушення Україною ряду статей Європейської конвенції з прав людини, а саме: статті 2 (право на життя), 3 (заборона нелюдських або поводження, що принижує гідність), 5 (право на свободу та недоторканність), 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя), 10 (свобода вираження поглядів), 13 (право на ефективний засіб правового захисту), 14 (заборона дискримінації), 18 (обмеження використання обмежень прав) та статті 1 Протоколу № 1 (захист власності), статтю 2 Протоколу № 1 (право на освіту), статті 3 Протоколу № 1 (право на вільні вибори) та статті 1 Протоколу № 12 (загальна заборона дискримінації).

ЄСПЛ вказав, що у квітні 2022 року російський уряд подав понад 2 тисячі наборів документів на підтримку своїх звинувачень, але не відповів на запит Суду щодо перекладів цих документів.

Тому після ретельного дослідження Судом представлених російською стороною матеріалів і доказів, а також враховуючи поведінку РФ та відсутність будь-якої співпраці, ЄСПЛ відмовив у задоволенні позову у повному обсязі та вилучив його з реєстру справ.

Як повідомили у прес-службі ЄСПЛ, Суд зазначив, що російський уряд не зміг відповісти на численні запити Суду і утримався від участі в процесуальних діях з моменту припинення її членства в Раді Європи.

«Очевидно, що влада Росії більше не зацікавлена продовжувати розгляд поданої заяви», - констатує Уповноважений. 

Водночас  ЄСПЛ окремо підкреслив, що скарга РФ проти України за всіма ознаками була необґрунтованою. Зокрема, Суд не знайшов підстав, пов’язаних з дотриманням прав людини, як визначено Конвенцією та її протоколами, які б вимагали у будь-якому разі продовжувати розгляд справи.

Відтак, ЄСПЛ відмовив у задоволенні позову у повному обсязі та вилучив його з реєстру справ.