06/10/2022 12:24

Уповноважений повідомив представникам Червоного Хреста про ситуацію з українськими військовополоненими

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець під час робочого відрядження до Женеви продовжує проводити зустрічі з представниками міжнародних організацій, які за мандатом покликані сприяти дотриманню прав людини.

Дмитро Лубінець зустрівся з представниками Міжнародної федерації товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця. Також окремо поспілкувався з представниками Міжнародного Комітету Червоного Хреста та розповів їм про гуманітарну ситуацію в Україні, українських військовополонених, їхні умови утримання та неможливість доступу до них.

Зокрема Уповноважений наголосив на тому, що Російська Федерація навмисно не допускає представників МКЧХ до усіх місць перебування наших військовополонених. А коли у рідких випадках дозволяє, то показує лише те, що вважає за потрібне. Таке ж може бути і в разі роботи МКЧХ на території тимчасово окупованої АР Крим.

За словами Омбудсмана, вибірковий та надто мінімальний допуск до наших громадян представників Міжнародного Комітету Червоного Хреста є фактом цинізму та порушенням міжнародних домовленостей, адже військовополонені не можуть отримати тієї необхідної та передбаченої Женевськими конвенціями допомоги. Більше того, МКЧХ не отримує доступ і до місць трагедій, таких як Оленівка, не може верифікувати списки загиблих та поранених.

«Я особисто бачив, якими повернулися в Україну військовополонені, і знаю, що російською стороною нехтуються права на отримання потрібної медичної допомоги, на необхідний режим харчування, на повагу та честь, на гуманне поводження та інші. Натомість застосування тортур є «візитівкою» Росії стосовно наших громадян», - констатує Дмитро Лубінець.

Окремо Уповноважений наголошував для МКЧХ на важливості використання правильного словника, який показує дійсність – не «українська криза», а російсько-українська війна. Не «обидві сторони конфлікту», а Україна та держава-агресор Російська Федерація.

«Це вкрай важливо для того, щоб у світі розуміли потребу в допомозі, насамперед для жертв порушень прав людини, і докладали зусилля для того, щоб зупинити агресію. А вже потім – думали про те, як не образити Путіна. Про це поговоримо під час трибуналу», - резюмував Уповноважений.