27/01/2022 08:33

Уповноважений: 33-річному громадянину України Андрію Гаррюсу, який незаконно утримується у СІЗО-5 тимчасово окупованого Донецька, загрожує найвища міра покарання

33-річному громадянину України Андрію Гаррюсу, який незаконно утримується у СІЗО-5 тимчасово окупованого Донецька, загрожує найвища міра покарання. Про це повідомила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

До 2014 року Андрій мешкав у селищі міського типу Кринична, що входить до складу Макіївки Донецької області. З початком тимчасової окупації виїхав до Дніпропетровської області: там одружився та намагався знайти роботу. Але згодом вирішив повернутися до рідного селища.

За інформацією Уповноваженого, зв’язок з Андрієм зник 11 грудня 2018 року, а наступного дня до його будинку увірвалася «штурмова група» для обшуку. Разом із собою привели і Андрія. Виглядав він виснаженим, ледь говорив та мав очевидні побої на тілі. Вагітну дружину та сина закрили на другому поверсі, речі перевернули, а його вивезли у невідомому напрямку.

За п’ять днів після цих подій Андрій вдруге став батьком: його дружина, втікаючи з ОРДО, почала народжувати просто в потязі.

З’ясувати, що Андрій перебуває у донецькому СІЗО №5 рідним вдалося лише через кілька тижнів.

Представники окупаційної адміністрації звинувачують Андрія Гаррюса у нібито «підготовці диверсій». У разі визнання так званими «судами» чоловіка винним, йому може загрожувати найвища міра покарання - довічне ув’язнення або смертна кара.

Андрій має проблеми зі шлунково-кишковим трактом та хронічний гайморит, який в умовах СІЗО постійно дає ускладнення. Жодна медична допомога йому не надається. Ліки, які передають рідні, до нього не потрапляють.

«Усі вищеназвані дії стосовно Андрія Гаррюса є порушеннями не лише українського законодавства, але і норм міжнародного права, в тому числі Женевських Конвенцій 1949 року про правила ведення війни, Додаткових протоколів до Женевських Конвенцій від 1977 року та Європейської Конвенції із захисту прав та основоположних свобод людини 1950 року», - наголосила Людмила Денісова.

Уповноважений звернулася до керівництва МКЧХ в Україні терміново здійснити візит до Андрія Гаррюса, сприяти його негайному звільненню.

Омбудсман також просить координатора від ОБСЄ в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Шарлотту Реландер особисто втрутитись задля порушення питання про його звільнення.