14/06/2022 11:59

Стан забезпечення прав українських дітей за кордоном: досвід колег із Молдови та Словаччини

Молдова межує з Україною та є однією із тих, хто першим протягнув руку допомоги українцям. Країна вживає усіх можливих заходів щодо забезпечення прав українських дітей.

Омбудсман з питань захисту прав дітей Молдови повідомила, що діти з України користуються усіма правами на рівні із дітьми з Молдови, у тому числі у доступі до освітніх, медичних та соціальних послуг.

Для надання системної допомоги українським біженцям в країні  утворено Урядовий антикризовий штаб та кризові центри.

Завдяки їхній системній роботі Молдова намагається створити базу обліку дітей та реєстр сімей, які на кордоні зустрічали дітей та надавали їм прихисток.

Такі заходи потребують великих фінансових ресурсів. Тому Уряд Молдови об’єднав зусилля національних неурядових організацій та міжнародних організацій для надання підтримки українським дітям та сім’ям з дітьми.

Водночас діти з України стикнулися з мовним бар’єром. Саме тому допомога неурядових організацій із перекладом наразі є дуже цінною.

Окрім того, влада Молдови відкриває нові пункти пропуску на кордоні з Україною, щоб полегшити процес евакуації людей. Також в країні вживаються заходи щодо попередження та протидії сексуальної експлуатації та торгівлі дітьми.

Словаччина також має спільний з Україною кордон, а тому одна із перших приймала українських біженців, які рятувались від війни.

З 24 лютого 2022 року в Словаччину прибуло 38 тисяч дітей. Із них тільки 10 тисяч включені в державну систему захисту.

Через великий потік українців на кордоні їх зустрічали перевізники як державного, так і приватного сектору, які переміщували наших громадян по всій Словаччині. Відтак, відслідкувати міграційні потоки у перші дні було майже неможливо.

Зважаючи на таку ситуацію, та з метою недопущення незаконних переміщень українців, Урядом Словаччини прийнято рішення дозволити здійснювати такі перевезення виключно перевізникам державного сектору.

Українські діти, які прибули до країни, розміщуються виключно в державних інституціях, де їх забезпечують усім необхідним та надають медичну, психологічну та іншу допомогу.

Окрім того, послуги із психологічної допомоги надаються дітям у школах. Там працюють команди психологів, які роблять скринінг наявності психологічних травм у дітей, за результатами якого приймається рішення про надання дитині допомоги.

Словаччина підтримала позицію України щодо недопущення усиновлення українських дітей без додержання відповідних процедур, передбачених українським законодавством. Тому усиновлення українців на території Словаччини наразі не здійснюється.

У той же час колеги повідомили про проблеми, з якими вони стикнулись у реалізації права українських дітей на освіту.

Не всі діти мають змогу здобувати українську освіту онлайн, зокрема через відсутність технічних засобів та доступу до Інтернету.

Процес здобуття дошкільної освіти для українців ускладнений через брак вільних місць у дитячих садочках Словаччини.

Задля вирішення цієї проблеми Урядом Словаччини вживаються заходи щодо збільшення кількості місць у закладах дошкільної освіти. Передбачається, що до 1 вересня 2022 року це завдання буде вирішено.