14/11/2023 17:58

Сприяння автономії психіатричної допомоги: правова перспектива

Делегація Офісу Омбудсмана долучилася до симпозіуму та конференції з основ захисту людської гідності та свободи у сфері охорони психічного здоров'я, які відбулися у м. Рига під егідою головування Латвії в Комітеті міністрів Ради Європи.

Упродовж двох днів учасники заходу розглянули можливості узгодження національного законодавства з міжнародним правом для захисту прав людини на практиці та забезпечення поваги до автономії у сфері охорони психічного здоров'я.

В Україні є значні зрушення, що стосуються додержання права громадян на рівність і недискримінацію в системі психіатричної допомоги.

Цьому сприяло внесення змін до ЗУ «Про психіатричну допомогу» та процесуальні кодекси у 2017-2018 роках, а також удосконалення системи судово-психіатричної експертизи. На сьогодні психіатрична допомога в Україні продовжує надаватися централізовано у спеціальних медичних закладах, втім запроваджується практика надання психіатричної допомоги сімейними лікарями за місцем проживання пацієнта. Такі зміни сприятимуть посиленню автономії у наданні психіатричної допомоги.

Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова під час виступу акцентувала увагу на наслідках впливу війни на психічне здоров’я українців.


До війни показник поширеності більшості психічних розладів в Україні був аналогічним середньому показнику по регіону Східної Європи. Наразі, згідно із соцопитуваннями, понад 90% громадян мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, понад 50% - перебувають у зоні ризику розвитку труднощів, пов’язаних із психічним здоров’ям, 40-50% - потребуватимуть психологічної допомоги та підтримки після закінчення війни.

Члени української делегації обговорили з європейськими колегами впровадження найкращих практик захисту прав пацієнтів у сфері психічного здоров’я.